Wyrok WSA w Krakowie z dnia 30 października 2007 r., sygn. I SA/Kr 1602/06
Sygn. akt I SA/Kr 1602/06 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 30 października 2007 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas (spr), Sędzia: NSA Józef Gach, Asesor: WSA Agnieszka Jakimowicz, , po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 października 2007r., spraw ze skarg "W" Sp. z o.o. w K., na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia [...] Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 1998 r., styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień,, wrzesień, październik, listopad, grudzień 1999 r., styczeń, luty 2000 r., - skargi oddala -
Uzasadnienie
Inspektor Kontroli Skarbowej w decyzjach z dnia [...]zakwestionował dokonane przez "W." Spółkę z o. o. w K. rozliczenie podatku od towarów i usług za grudzień l998 r , oraz za poszczególne miesiące l999 r , a także za styczeń i luty 2000 r .
W toku postępowania ustalił bowiem że Spółka, prowadziła działalność miedzy innymi poprzez wyodrębnione samobilansujące się jednostki organizacyjne, z których część zostało zarejestrowane jako odrębni podatnicy podatku od towarów i usług. Na rzecz tych oddziałów , będących odrębnymi podatnikami VAT Spółka odpłatnie przekazywała towary i świadczyła usługi, nie naliczając z tego tytułu podatku należnego, czym naruszyła art.5 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz.50 z późn. zm.)
Izba Skarbowa w decyzji z dnia [...]potwierdziła prawidłowość stanowiska organu pierwszej instancji w kwestii opodatkowania podatkiem VAT odpłatnego przekazania towarów pomiędzy Spółką a jej Oddziałami będącymi odrębnymi podatnikami VAT. Niemniej jednak stwierdziła , iż w decyzji nieprawidłowo ustalono wartość odpłatnego przekazania towarów i usług dla Oddziałów w K., a w konsekwencji błędnie naliczono sporny podatek. Z tego względu uchylono przedmiotowe decyzje organu pierwszej instancji i po zweryfikowaniu obliczeń, w wyniku których zmniejszono podatek należny, orzeczono co do istoty sprawy.