Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 września 2007 r., sygn. II SA/Po 265/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Zieliński Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant St. sekr. sąd. Joanna Wieczorkiewicz po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 28 września 2007 r. przy udziale sprawy ze skargi A. Spółka z o.o. na postanowienie Wojewody z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu użytkowego oddala skargę /-/ E. Podrazik /-/ A. Zieliński /-/ A. Łaskarzewska

 

UZASADNIENIE

Wnioskiem z 22.02.2007r. A. sp. z o.o. zwróciła się do Prezydenta Miasta o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokali nr [...] usytuowanych w budynku handlowym zlokalizowanym w P. przy ul. [...] nr [...].

W dniu 1.03.2007r. organ wydał zaświadczenia co do lokali od [...] do [...]. Wobec lokalu [...] wydał zaś postanowienie, którym na podstawie art. 219 kpa w zw. z art. 2 ust. 3 ustawy z 24.06.1994r. o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) odmówił wydania zaświadczenia, wskazując, że brak jest trwałego wydzielenia lokalu z przestrzeni wspólnej. Lokal ten jest bowiem wydzielony jedynie bramkami elektronicznymi i innymi urządzeniami technicznymi, a nie przegrodami budowlanymi. Dlatego uznać należało, że nie jest on samodzielnym lokalem użytkowym w rozumieniu Prawa budowlanego w związku z przepisami ustawy o własności lokali.

Spółka A. wniosła zażalenie na powyższe postanowienie, domagając się jego uchylenia. Podniosła, iż przepis art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali stanowi, że samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielony trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do lokali użytkowych. Jak wynika z załączonej do wniosku inwentaryzacji lokal [...] wyodrębniony jest trwałymi ścianami. Ze względu na jego funkcje i przeznaczenie nie posiada on ściany od strony komunikacji, tj. pomiędzy salą sprzedaży i pasażem. Pasaż stanowi część wspólną budynku, który należy traktować jako korytarz. Na granicy lokalu [...] i pasażu istnieje linia kas wraz z bramami wejściowymi/wyjściowymi, które należy traktować jako główne wejście/wyjście do lokalu, czyli odpowiednie do funkcji obiektu rozwiązanie zapewniające komunikację dla 63 potoków klientów. Rozwiązanie takie jest typowe dla tego rodzaju obiektów handlowych i jest zgodne z przepisami technicznymi, zwłaszcza bezpieczeństwa pożarowego ze względu na ewakuację. Tego rodzaju wielkogabarytowe wejście/wyjście jest zabezpieczone systemami elektronicznymi wraz z monitoringiem (24 godziny na dobę), co zabezpiecza lokal przed ewentualnym wejściem osób poza godzinami pracy. Nie może być ono zamykane za pomocą zwykłych drzwi, gdyż nie jest to możliwe z przyczyn technicznych. Specyfika tego typu obiektów nie wymaga realizacji pełnych (trwałych) ścian pomiędzy pasażem i butikami, czy salą sprzedaży. Wydzielenie takie nie jest konieczne i wymagane przepisami prawa budowlanego, a przyczyn ekonomicznych, funkcjonalnych i wizualnych nieuzasadnione. Tym samym uznać należy, że przedmiotowy lokal spełnia odpowiednio przesłanki określone w art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00