Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 21 wrzenia 2007 r., sygn. I SA/Ke 209/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Grabowska, Sędziowie Sędzia WSA Danuta Kuchta,, Asesor WSA Mirosław Surma (spr.), Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Armański, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 21 września 2007r. sprawy ze skargi A. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] . nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. określa, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w O. z dnia [...] nr [...] odmawiającą A. C. umorzenia zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do września 2001r. w łącznej wysokości 1.521,45 zł wraz z odsetkami za zwłokę w kwocie 846,25 zł.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że wnioskiem z dnia 6 listopada 2006r. A.C. zwróciła się o umorzenie zaległości podatkowych w podatku VAT wynikających z decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w O. z dnia [...] nr [...] orzekającej o odpowiedzialności spadkobierczyni za zaległość w podatku VAT po zmarłym ojcu H. B. W uzasadnieniu wniosku podatniczka powołała się na swoją trudną sytuację materialną. Organ wskazał, że zgodnie z art. 67a § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) można umorzyć zaległość podatkową na wniosek podatnika, ale jedynie w przypadku uzasadnionym ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Zgodnie więc z dyspozycją tego przepisu organ musi badać, czy zachodzą nadzwyczajne okoliczności pozwalające przyjąć występowanie w sprawie ważnego interesu podatnika czy też interesu publicznego. Zdaniem organu w przedmiotowej sprawie nie zaszły nadzwyczajne okoliczności, które pozwoliłyby umorzyć zaległość podatkową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00