Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 marca 2007 r., sygn. I SA/Wr 224/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędziowie NSA Halina Betta - sprawozdawca, Asesor WSA Ewa Kamieniecka, Protokolant Katarzyna Motyl, po rozpoznaniu w Wydziale I w dniu 8 marca 2007r. sprawy ze skargi A Spółka z o.o. w W. na decyzję Izby Skarbowej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia podatku dochodowego od osób prawnych za 1998 rok I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. orzeka, że decyzja wymieniona w pkt I nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz A Spółka z o.o. w W. kwotę 6.383 (sześć tysięcy trzysta osiemdziesiąt trzy) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] Izba Skarbowa we W. działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 56 ze zm.) uchyliła decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej we W. z dnia [...] Nr [...] i określiła stronie skarżącej A zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za 1998 r. w wysokości [...] zaległość podatkową w tym podatku oraz odsetki.

Podejmując wskazane powyżej rozstrzygnięcie Izba Skarbowa działa na skutek uchylenia jej poprzedniej decyzji z dnia [...] Nr [...] przez Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 27 listopada 2002 r. sygn. akt I SA/Wr 1700/2000 r. Załatwiając sprawę administracyjną w sposób obecnie kontrolowany w postępowaniu sądowym organ II instancji uznał za zasadne wyłączenie przez Inspektora Kontroli Skarbowej z kontroli uzyskania przychodów wydatków w kwocie [...] związanych z zakupem prawa do emisji filmów oraz nakładów na realizację w kooperacji wskazanych w decyzji tytułów filmowych. Ponieważ przedmiotem działalności spółki jest sprzedaż oraz udostępnienie filmów jak również produkcja audiowizualna, organ podatkowy uznał za celowe i gospodarczo uzasadnione poniesione przez stronę skarżącą nakłady na zakup licencji i produkcję filmową, jednakże stwierdził, że potrącenie tych wydatków z należnych przychodów nie może dotyczyć roku 1998, skoro spółka nie uzyskała przychodów z tego tytułu w tymże roku podatkowym. Odwołał się organ podatkowy do regulacji zawartej w art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wywodząc iż sporne wydatki mogą być odliczone w przyszłości, kiedy powstanie przychód, do którego poniesione nakłady będzie można odnieść.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00