Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 marca 2007 r., sygn. I SA/Wr 1743/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Dukiel (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz Asesor WSA Katarzyna Borońska Protokolant Sylwia Wiązowska- Grehl po rozpoznaniu w dniu 6 marca 2007 r. we Wrocławiu przy udziale na rozprawie sprawy ze skargi A S.A. w Ch. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. G. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2005 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi w niniejszej sprawie jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. G. z dnia [...], nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Burmistrza Gminy i Miasta L. Ś. z dnia [...], nr [...], którą określono A S.A. w Ch. wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2005 r. w kwocie [...].

W toku wszczętego z urzędu, postanowieniem z dnia [...], postępowania podatkowego ustalono, iż skarżąca spółka w deklaracji na podatek od nieruchomości za 2005 r., po uwzględnieniu korekt z dnia [...], nieprawidłowo wyliczyła wysokość zobowiązania, zaniżając je o [...].

Przeprowadzone postępowanie wykazało, iż A S.A. w Ch. w 2005 r. były użytkownikiem wieczystym gruntów o łącznej powierzchni [...] gruntów, na części których spółka prowadziła działalność gospodarczą polegającą na wydobyciu kruszywa naturalnego. Do opodatkowania podatkiem rolnym spółka zadeklarowała [...], natomiast podatkiem od nieruchomości powierzchnię [...], z czego [...] w pozycji gruntu pod jeziorami, zajęte na zbiorniki retencyjne lub elektrownie wodne.

Organy obu instancji zarzuciły, iż zestawienie danych z ewidencji gruntów z treścią złożonych przez podatnika deklaracji na podatek rolny i od nieruchomości ujawniło, że podatnik wykazał do opodatkowania powierzchnię o [...] mniejszą niż ta, która wynikała z ewidencji. Powołując się na treść przepisu art. 21 Prawa geodezyjnego i kartograficznego, zgodnie z którym dane z ewidencji mają podstawowe znaczenie dla wymiaru podatków, organy przy ustalaniu podstawy opodatkowania w podatku od nieruchomości wzięły pod uwagę także tą pominiętą przez podatnika powierzchnię, ostatecznie przyjmując do opodatkowania podatkiem od nieruchomości powierzchnię [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00