Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 marca 2007 r., sygn. I SA/Wr 104/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Tkacz- Rutkowska Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Dukiel (sprawozdawca) Asesor WSA Dagmara Dominik Protokolant Katarzyna Wilczek po rozpoznaniu w dniu 29 marca 2007 r. we Wrocławiu na rozprawie sprawy ze skargi A. N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych- momentu powstania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w związku z dokonaniem sprzedaży prawa ochronnego do znaków towarowych oddala skargę
Uzasadnienie
Podatnik- A. N. wniósł do Naczelnika Urzędu Skarbowego W.- K. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie pytając:
1) Czy opłaty za używanie znaku towarowego oraz sprzedaż prawa ochronnego na znak towarowy podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, kiedy i w jakiej wysokości?,
2) Do jakiego okresu należy zaliczyć przychody z tytułu opisanych niżej opłat za używanie znaku towarowego oraz sprzedaży prawa ochronnego do znaku towarowego?
3) Jak rozliczyć dochód w 2004 r. w związku z zaistniałymi transakcjami? W jakiej wysokości kształtować się będą koszty uzyskania przychodu oraz według jakiej stawki powinien podatnik obliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych za 2004 r.?
Zdaniem podatnika, skoro przeniesienie prawa ochronnego na znak towarowy nastąpiło w ramach prowadzonej działalności gospodarczej to przychody z tytułu sprzedaży prawa ochronnego do znaków towarowych powinny być zaliczone do przychodów z działalności gospodarczej w grudniu 2004 r., ponieważ ich zbycie odbyło się zgodnie z Prawem własności przemysłowej, czyli w formie pisemnej umowy potwierdzonej fakturą VAT.
W ramach postępowania wszczętego powyższym wnioskiem zostało wydane łącznie siedem postanowień, w tym sześć odnoszących się do podatku dochodowego oraz jedno, odnoszące się do tego samego stanu faktycznego, w zakresie podatku VAT. W tej liczbie Naczelnik Urzędu Skarbowego W.- K. postanowieniem z dnia [...], nr [...], stwierdził, ze stanowisko podatnika w sprawie dotyczącej momentu powstania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w związku z dokonaniem sprzedaży prawa ochronnego do znaków towarowych jest nieprawidłowe, gdyż przychody uzyskane z tytułu zawartej umowy upoważniającej (licencyjnej) do używania znaków towarowych, stanowią odrębne od działalności źródło przychodów, a zatem nie mogą być rozliczane w ramach działalności gospodarczej. Organ I instancji stwierdził, iż przychód z tytułu odpłatnego zbycia prawa do znaków towarowych powstanie w grudniu 2004 r.,(tj. w dacie otrzymania należności) i stanowi źródło przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odrębne od źródła- pozarolnicza działalność gospodarcza.