Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 22 grudnia 2006 r., sygn. II SA/Bk 586/06

Ratio legis przepisu art. 36 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przemawia za jego zastosowaniem także w sytuacji, gdy zmiana wartości nieruchomości jest skutkiem utraty mocy obowiązującej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji, gdy na skutek utraty mocy obowiązującej planu działka traci swój charakter, aby ponownie go odzyskać po uchwaleniu nowego planu, stosowanie przez organy administracji przepisu art. 36 ustawy winno mieć charakter integralny tzn. należy oceniać łącznie wpływ obu "zdarzeń planistycznych" na wartość zbywanej nieruchomości. Skutki obu tych zdarzeń powinny być przedmiotem łącznej oceny rzeczoznawcy majątkowego, podjętej w operacie szacunkowym, gdy chodzi o ich wpływ na zmianę wartości szacowanej nieruchomości.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, Sędziowie asesor WSA Małgorzata Roleder (spr.),, sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk, Protokolant Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi R. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzająca jej wydanie decyzję Burmistrza Miasta A. z dnia [...]06.2006r. nr [...] 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. na rzecz skarżącej R. S. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2006r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. uchyliło w całości decyzję Burmistrza Miasta A. z dnia [...] czerwca 2006r. nr [...], na podstawie której zobowiązano R. S. do uiszczenia na rzecz Gminy Miasta A. kwoty 2.362 zł z tytułu jednorazowej opłaty określonej w § 24.1 ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Augustów, należnej w wyniku zbycia nieruchomości gruntowej niezabudowanej nr [...] o pow. [...] m² położonej w A. w rejonie ul. M. wraz z udziałem 1/5 części w prawie własności działek nr [...] w ciągu 14 dni od daty otrzymania niniejszej decyzji i ustaliło, iż R. S. obowiązana jest do wniesienia na rzecz miasta Augustów jednorazowej opłaty w kwocie 2.362 zł z tytułu wzrostu wartości wyżej opisanej nieruchomości w związku z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta A. i sprzedaży tej nieruchomości po sporządzeniu planu, którą to opłatę należy uiścić w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00