Orzeczenie
Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 30 listopada 2006 r., sygn. II SA/Bd 794/06
Dnia 30 listopada 2006 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Włodarska (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Wojciech Jarzembski asesor WSA Ewa Kruppik - Świetlicka Protokolant: Krzysztof Cisewski po rozpoznaniu w II Wydziale na rozprawie w dniu 30 listopada 2006 roku sprawy ze skargi A. i F. R. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] 2006 r., nr [...] w przedmiocie rozbiórki 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] 2004 r., nr [...] wydaną na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 1 i art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r., nr 107, poz. 2016) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu Grodzkiego w T. nakazał A. D. rozbiórkę pawilonu meblowego z częścią socjalną realizowanego przy ul. K. w T. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...] 2003 r. uchylił decyzję Wojewody [...] i stwierdził nieważność decyzji Prezydenta Miasta T. z dnia [...] 1992 r., nr [...] o pozwoleniu na budowę powyższego obiektu wobec jej niezgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a aktualny brak nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uniemożliwia doprowadzenie inwestycji do stanu zgodnego z prawem. Z uzasadnienia decyzji jednocześnie wynika, iż po przeprowadzeniu kontroli na miejscu budowy i stwierdzeniu, że obiekt znajduje się w stanie surowym otwartym, wydano w dniu 26 stycznia 2004 r. postanowienie wstrzymujące budowę pawilonu.
Odwołując się od decyzji organu I instancji T. i A. D. wnieśli o jej uchylenie i zawieszenie postępowania odwoławczego do czasu rozpatrzenia przez NSA w Warszawie skargi kasacyjnej od orzeczenia tego sądu odrzucającego skargę na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] 2003 r. Odwołujący się podnieśli, że jakkolwiek brak obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru obejmującego ul. K. uniemożliwia wszczęcie procesu legalizacji wybudowanego pawilonu, to art. 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stwarza podstawy do uzyskania decyzji o warunkach zabudowy dla tej inwestycji przy uwzględnieniu zasady dobrego sąsiedztwa. Poza tym w odwołaniu zawarto zarzuty dotyczące wskazanej wyżej decyzji Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego podnosząc, iż organ ten niewłaściwie odczytał ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania T. zatwierdzonego uchwałą Miejskiej Rady Narodowej nr [...] z dnia [...] 1986 r., z którymi, ich zdaniem, sporna zabudowa nie pozostaje w sprzeczności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right