Wyrok WSA w Kielcach z dnia 17 sierpnia 2006 r., sygn. II SA/Ke 799/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Kobylecka, Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka (spr.), Asesor WSA Sylwester Miziołek, Protokolant Sekretarz sądowy Dorota Pawlicka, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 sierpnia 2006 r. sprawy ze skargi R. G. na decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na wznowienie robót budowlanych I. uchyla zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; II. uchyla decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] Znak: [...]; III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...], wydaną po rozpatrzeniu wniosku S. M. i R. M., Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
na podstawie art. 51 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, zatwierdził projekt budowlany "nadbudowy i rozbudowy budynku mieszkalnego" jako projekt budowlany zamienny budynku mieszkalnego zlokalizowanego na działce nr 75 przy ul. P.
w J. i udzielił pozwolenia na wznowienie robót budowlanych. Organ I instancji zastrzegł, iż roboty należy prowadzić pod nadzorem osoby posiadającej stosowne uprawnienia budowlane, przy użyciu materiałów dopuszczonych do stosowania i obrotu w budownictwie. Jednocześnie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w P. nakazał w terminie do 15 kwietnia 2005 r. odcięcie części wsporników pod ścianę nad przejściem w bramie, wystających poza granicę działki.
Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie organ podał, iż w wykonaniu nałożonego decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w J. z dnia [...] znak: [...] obowiązku sporządzenia inwentaryzacji, oceny technicznej i projektu zamiennego uwzględniających zmiany wynikające z dotychczas wykonanych robót, S. M. i R. M. przedłożyli cztery egzemplarze inwentaryzacji, oceny technicznej oraz projektu budowlanego zamiennego przedmiotowego budynku. Organ I instancji podał, że inwestorzy dwukrotnie składali wyżej wymienione dokumenty lecz na skutek nieprawidłowości takich jak: niewłaściwe usytuowanie otworów okiennych od granicy działki sąsiedniej, błędy rysunkowe na rzutach poziomych, niewłaściwe oznaczenia przekrojów, nieczytelne tabelki oraz brak aktualnych zaświadczeń osób sporządzających projekt o przynależności do właściwej miejscowo Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, tutejszy inspektorat za każdym razem wydawał decyzje odmawiające zatwierdzenia projektu zamiennego i udzielenia pozwolenia na wznowienie robót budowlanych. Od odmownych decyzji Inwestorzy odwoływali się do Inspektora Nadzoru Budowlanego