Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 26 czerwca 2006 r., sygn. II SA/Op 446/05

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska - spr. Asesor sądowy Grażyna Jeżewska Protokolant sekretarz sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w W. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie kary z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego 1) stwierdza nieważność zaskarżonego postanowienia, 2) określa, że zaskarżone postanowienie w całości nie podlega wykonaniu, 3) zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w O. na rzecz skarżącej A Sp. z o.o. w W. kwotę 1005 (jeden tysiąc pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia [...] nr [...] [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w O., działając na podstawie przepisu art. 138 § 1 pkt 1 KPA utrzymał w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] nr [...] o wymierzeniu A spółka z o.o. w W. kary w wysokości 25.000 zł z tytułu nielegalnego użytkowania stacji bazowej [...], składającej się z anten zainstalowanych na kominie ciepłowni gazowej na wysokości około 48 m i urządzeń nadawczych znajdujących się w kontenerze obok istniejącego komina, w B. przy ul. [...].

Organ odwoławczy ustalił, że A spółka z o.o. w W. w dniu 20 marca 1998r. otrzymała pozwolenie Kierownika Urzędu Rejonowego K. na zainstalowanie stacji bazowej telefonii komórkowej GSM na kominie ciepłowni w B. przy ul. [...]. W decyzji tej inwestor został zobowiązany do uzyskania pozwolenia do użytkowania ww stacji. W dniu 9 marca 2005r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. otrzymał nadany listem poleconym wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie stacji bazowej [...] w B. Załączone do wniosku dokumenty nie spełniały wymogów ustalonych w przepisach art. 57 Prawa budowlanego, w związku z tym, na wniosek inwestora zostały zwrócone nadawcy. Organ ustalił, że stacja bazowa w B. posiada stałe zasilanie w energię elektryczną oraz w oparciu o pismo z dnia 20 czerwca 2005r. Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Oddział Okręgowy w O., powołujące się na wyniki kontroli zawarte w protokołach z dnia 17 czerwca 2005r., stwierdził aktywną pracę przedmiotowej stacji w paśmie 99 MHz, zgodnie z warunkami pozwoleń radiowych wydanych operatorowi przez Prezesa URTiP. Organ I instancji podniósł, że zaplanowane oględziny stacji dniu 19 lipca 2005r, mimo uprzedniego zawiadomienia strony, okazały się nieskuteczne z uwagi na nieobecność przedstawiciela użytkownika. Organ wyjaśnił, że wysokość kary z tytułu nielegalnego użytkowania stacji bazowej stanowiła iloczyn stawki opłaty (500 złotych), współczynnika kategorii obiektu (5), oraz współczynnika wysokości obiektu, przy czym stawka opłaty podlegała dziesięciokrotnemu podwyższeniu. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. wskazał, iż podstawę prawną wymierzonej kary stanowił art. 57 ust.7 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. nr 207, poz. 2016).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00