Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 9 grudnia 2005 r., sygn. I SA/Lu 379/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Gdulewicz, Sędziowie Sędzia WSA Halina Chitrosz,, Sędzia NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk (spr.), Protokolant st. insp. Wiesława Wojtal, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 grudnia 2005 r. sprawy ze skargi H. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w podatku od nieruchomości - III i IV raty za 2004 r. -oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze, działając na podstawie art. 233 § 1 pkt. 1 Ordynacji podatkowej, po rozpatrzeniu odwołania H. W. od decyzji Burmistrza Miasta R. z dnia [...] Nr [...] w sprawie odmowy umorzenia zaległości w podatku od nieruchomości za 2004r. za III i IV ratę w kwocie 3.706,40 zł - utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

Uzasadniając swoją decyzję Samorządowe Kolegium Odwoławcze wskazało, iż wnioskiem z dnia 14 lutego 2005r. H. W. wniósł do organu I instancji wniosek o umorzenie zaległości podatkowej w podatku od nieruchomości za 2004r. z tytułu III i IV raty. Podał, że do III kwartału 2003r. uiszczał należności podatkowe od nieruchomości położonej w R. przy ul. [...]. Postanowieniem Sądu Rejonowego w R. z 3 października 2003r. część tej nieruchomości przyznana została do tymczasowego korzystania żonie A., która rozpoczęła prowadzenie, konkurencyjnej wobec jego działalności, działalności gospodarczej. Fakt ten doprowadził do spadku zysków, a to stało się przyczyną zlikwidowania przez niego działalności gospodarczej z dniem 2 listopada 2004r. Obecnie jest osobą niepracującą, a jego zadłużenie w podatku VAT wynosi ponad 10.000 zł. Wobec tego, że Sąd zakazał mu sprzedaży składników majątku do czasu zakończenia sprawy o podział majątku dorobkowego, nie ma żadnej możliwości zapłaty zaległego podatku. Zwracał się do właściwych instytucji o wyjaśnienie podstawy przyznania żonie prawa do prowadzenia działalności gospodarczej w budynku stanowiącym jego własność oraz nadania NIP jednak bezskutecznie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00