Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 9 listopada 2005 r., sygn. II SA/Sz 621/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Sędziowie Asesor WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder,, Sędzia NSA Elżbieta Makowska, Protokolant Katarzyna Skrzetuska-Gajos, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2005 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę

Uzasadnienie

Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...]r. nr [...] wydaną na podstawie art. 104 § 1 oraz art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (tekst jednolity Dz.U. z 2003r., Nr 207, poz. 2016 ),po ponownym rozpatrzeniu sprawy, nakazał A. S. rozbiórkę smażalni na działce nr [...] przy ul. [...] w [...].

Organ I instancji ustalił, jak wynika to z uzasadnienia decyzji, że na terenie działki nr [...]A. S. w [...]r. wybudował smażalnię, a w [...]r. wyłożył polbrukiem teren i ustawił kolejne obiekty związane z funkcjonowaniem smażalni - wiaty, pergole itp. oraz bezpośrednim sąsiedztwie urządził ogródek piwny. W [...]r. na tym terenie ustawiony był kiosk o wymiarach [...], który uzyskał pozytywną opinię pod względem estetycznym Zastępcy Naczelnika Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta mgr inż. arch. K. M. - wówczas A. S. posiadał umowę dzierżawy z dnia [...]r.

Organ wyjaśnił, że ani przedłożona notatka służbowa sporządzona przez K. M. i D. R. z dnia [...]r., ani pozytywna opinia K. M. z dnia [...]r. nie stanowiły podstawy do prowadzenia robót budowlanych (ponadto odnosiły się do obiektu o zupełnie innych wymiarach). Obowiązująca ustawa Prawo budowlane w przepisie art.28 stanowi, że roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę z zastrzeżeniem art.29 i art.30.

Przepisy art. 29 i art. 30 ustalające odstępstwa od zasady wyrażonej w art.28 określają, jakie roboty budowlane można wykonać bez uzyskania pozwolenia na budowę, ale po zgłoszeniu zamiaru ich wykonania właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00