Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 padziernika 2005 r., sygn. II SA/Wr 360/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia NSA Julia Szczygielska Sędziowie: Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz Sędzia WSA Andrzej Cisek-sprawozdawca Protokolant Patrycja Kikosicka-Jędrzejczak po rozpoznaniu w dniu 22 września 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi Gminy P. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody D. z dnia 11 maja 2002 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały LI/299/05 Rada Miasta i Gminy P. z dnia 21 marca 2005 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi P. T. - część zachodnia przy drodze do P.; oddala skargę.

Uzasadnienie

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 11 maja 2005 r. Wojewoda D. stwierdził nieważność uchwały Nr LI/299/05 Rady Miasta i Gminy P. z dnia 21 marca 2004 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi P. T. - część zachodnia przy drodze do P.

Uzasadniając swe rozstrzygnięcie Wojewoda D. wskazał, że powyższa uchwała wpłynęła do organu nadzoru w dniu 24 marca 2004 r., zaś dokumentacja planistyczna została przekazana w dniu 15 kwietnia 2005 r.

W toku badania legalności przedmiotowej uchwały organ nadzoru stwierdził podjęcie uchwały Nr LI/299/05 z istotnym naruszeniem art. 17 ust. 8 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r., Nr 80, poz. 717- zwana dalej uzp) i art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2004 r., Nr 121, poz. 1266 z późn. zm.).

Przedmiotową uchwałą Rada Miasta i Gminy P. postanowiła o uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi P. T. - część zachodnia przy drodze do P. W toku przeprowadzania procedury planistycznej Burmistrz Miasta i Gminy P. wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o wyrażenie zgody na przeznaczenie na cele nierolnicze 4,95 ha gruntów rolnych klas III, położonych na terenie wsi P. T., z przeznaczeniem na cele budownictwa mieszkaniowego. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w decyzji z dnia 10 stycznia 2005 r. ([...]) nie wyraził zgody na przeznaczenie na cele nierolnicze gruntów rolnych klas III o pow. 4,95 ha, położonych na terenie wsi P. T., przewidzianych na cele budownictwa mieszkaniowego, w granicach lokalizacji oznaczonej na załączniku graficznym, stanowiącym integralną część wniosku, konturami koloru czerwonego z różowym tłem i numerem 1. Minister wskazał, że wnioskowane do zmiany przeznaczenia grunty rolne klas III stanowią fragment zwartego kompleksu gruntów rolnych o wysokim potencjale produkcyjnym, zaliczonych do klas III-IV i z tego względu powinny pozostać w dotychczasowym użytkowaniu. Przeznaczenie bowiem - zdaniem Ministra - omawianych gruntów na cele nierolnicze spowodowałoby naruszenie zwartości rolniczej przestrzeni produkcyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00