Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 26 padziernika 2005 r., sygn. II SA/Rz 877/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Śliwa Sędziowie NSA Marian Ekiert /spr./ AWSA Jolanta Ewa Wojtyna Protokolant: sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w dniu 26 października 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi "A." Sp. z o.o. w S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] września 2004 r. nr [...] w przedmiocie wykonania robót budowlanych - zabezpieczenia otworów okiennych i drzwiowych - skargę oddala -

Uzasadnienie

Działając na podstawie art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 7.07.1994 r. - Prawo budowlane [ t.jedn. z 2003 r. Dz.Ust. Nr 207 poz. 2016 z późn.zm. ] oraz art. 104 kpa Starosta [...] decyzją z dnia [...].08.2004 r. nr [...] wniósł sprzeciw do zgłoszenia przez " A." Spółka z o.o. w S. wykonania robót budowlanych zabezpieczających otwory drzwiowe wejściowe i okienne do mieszkania oznaczonego nr 7 na parterze oraz otwór drzwiowy do mieszkania oznaczonego nr 6 na piętrze budynku nr 2 przy ul. P. w S. na dz.nr 736/2.

W uzasadnieniu swojej decyzji organ naprowadził, że " A." Spółka z o.o. w dniu 2.08.2004 r. zgłosiła wykonanie robót budowlanych zabezpieczających opisane wyżej otwory we wspomnianym budynku, polegających na przymurowaniu 6 cm. grubości ścianką z pustaka otworów drzwiowych wejściowych i okiennych. Przedmiotowe roboty nie są zawarte w wykazie robót wymienionych w art. 29 ust. 2 Prawa budowlanego i nie można zakwalifikować ich jako roboty remontowe tegoż budynku. Stosownie bowiem do art. 3 ust. 8 cyt. ustawy przez remont należy rozumieć wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Stąd też wykonanie tego typu robót wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00