Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 padziernika 2005 r., sygn. III SA/Łd 388/05

 

Dnia 18 października 2005 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Krzemieniewska, Sędziowie Sędzia WSA Monika Krzyżaniak (spr.), Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska, Protokolant Asystent sędziego Jarosław Szkudlarek, po rozpoznaniu w dniu 18 października 2005 roku na rozprawie przy udziale sprawy ze skargi S.F. na postanowienie Wojewody [...] z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania uchyla zaskarżone postanowienie

Uzasadnienie

III SA/Łd 388/05

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] nr [...] Starosta Powiatu w [...], działając na podstawie art. 139 ust. 1, art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. b ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tj. Dz. U. z 2004r. Nr 99, poz. 1001), orzekł o odmowie zmiany decyzji z dnia [...] Nr [...] znak: [...] orzekającej o utracie przez S.F. prawa do zasiłku z dniem 24 października 2004r. z powodu maksymalnego okresu jego pobierania.

W dniu [...] Wojewoda [...] wydał postanowienie nr: [...], w którym stwierdził uchybienie terminu do wniesienia odwołania od decyzji Starosty [...] z dnia [...] nr [...]. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, iż odwołanie sporządzone w dniu 28 stycznia 2005r. przez S.F. od decyzji Starosty [...] z dnia [...], wpłynęło do kancelarii Urzędu Wojewódzkiego w dniu 9 lutego 2005r. Podał, iż zgodnie z art. 129 § 2 k.p.a. odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Zgodnie natomiast z art. 58 k.p.a., w razie uchybienia tego terminu zainteresowany winien złożyć prośbę o jego przywrócenie i dopełnić czynności, dla której określony był termin. Wojewoda podniósł, iż decyzja Starosty [...] z dnia [...] nr [...] została skutecznie doręczona w dniu 24 stycznia 2005r. - dorosłemu domownikowi Pani T.F. - żonie skarżącego. Decyzja Starosty [...] zawierała pouczenie o trybie i terminie wniesienia odwołania. W przedmiotowej sprawie termin ten upływał w dniu 7 lutego 2005r. Organ wskazał, iż S.F. złożył odwołanie za pośrednictwem placówki pocztowej w D., listem poleconym - nr przesyłki [...]. Data stempla pocztowego znajdująca się na kopercie, potwierdzająca nadanie ww. przesyłki, jest nieczytelna. Wobec tego, iż S.F. nie przedstawił potwierdzenia daty nadania tego listu na poczcie, uznano, że datą złożenia odwołania była data jego wpływu do organu odwoławczego tj. dzień 9 lutego 2005r., co oznacza, iż odwołanie zostało złożone z uchybieniem terminu, o którym mowa w art. 129 k.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00