Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 5 padziernika 2005 r., sygn. II SA/Bd 470/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz Sędzia WSA Renata Owczarzak Sędzia WSA Wojciech Jarzembski (spr.) Protokolant Magdalena Gadecka po rozpoznaniu w dniu 21 września 2005r. na rozprawie sprawy ze skargi Doroty i Jacka C. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] 2004r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki budynku oddala skargę

Uzasadnienie

II SA/Bd 470/04

UZASADNIENIE

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w T. decyzją z dnia [...] 2004r. - znak: [...] na podstawie art. 37 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 24 października 1974r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229 z późn. zm. ) w związku z art. 103 ust 2, art. 83 ust 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane ( jednolity tekst Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016), art. 104 kpa tym nakazał Dorocie i Jackowi C.:

1. Dokonać rozbiórki budynku letniskowego, konstrukcji mieszanej drewniano - murowanej na fundamencie betonowym i obmurówką z jednej warstwy pustaka żużlobetonowego, o wymiarach 6,12m x 6,10m, wraz z instalacją wodociągową i kanalizacyjną, znajdującego się na terenie działki oznaczonej numerem ewidencyjnym [...] w m. T., gm. L.

2. Uporządkować teren po rozbiórce.

3. Powiadomić Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w T. o wykonaniu nałożonego obowiązku.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w wyniku przeprowadzonego postępowania administracyjnego przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w T., stwierdzono, że na terenie nieruchomości oznaczonej geodezyjnym numerem ewidencyjnym [...] w m. T., gm. L., znajduje się budynek letniskowy, konstrukcji mieszanej drewniano - murowanej na fundamencie betonowym i obmurówką z jednej warstwy pustaka żużlobetonowego, o wymiarach 6,12m x 6,10 m wraz z instalacjami wodociągową i kanalizacyjną. Przedmiotowy obiekt budowlany znajduje się w odległości mniejszej niż 100m od brzegu jeziora [...], a z mapy geodezyjnej wynika, że w odległości około 20m, co narusza zakaz budowy obiektów budowlanych w odległości mniejszej niż 100m od linii brzegowej jezior zawarty w § 4 pkt 1 Rozporządzenia Nr [...] Wojewody [...] dnia [...] 1998r. w sprawie [...] Parku Krajobrazowego. Zgodnie z art. 28 ust 1 Prawa budowlanego z 1974r., które obowiązywało, gdy wybudowano przedmiotowy budynek, roboty budowlane z wyjątkiem rozbiórek, można było rozpocząć po uzyskaniu pozwolenia na budowę, które zgodnie z art. 29 ust 1 tegoż Prawa budowlanego, uprawniało do rozpoczęcia i wykonywania robót budowlanych. W związku z tym, że rzeczony obiekt wybudowano przed dniem 1 stycznia 1995r., czyli dniem wejścia w życie ustawy Prawo budowlane z 1994r., to należało w tym przypadku uwzględnić art. 103 ust 2 Prawo budowlane z 1994r. i rozpatrzyć sprawę samowoli budowlanej co do jej losu na podstawie przepisów Prawa Budowlanego z 1974r., czyli odpowiednio zastosować przepis art. 37 lub art. 40 Prawa budowlanego z 1974r. Przedmiotowy obiekt wybudowano na działce nr ewid. [...] i na terenie tym brak obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Art. 37 ust 1 pkt 2 Prawa budowlanego stanowi, że obiekty wybudowane niezgodnie z przepisami obowiązującymi w okresie ich budowy podlegają przymusowej rozbiórce, gdy organ administracji publicznej stwierdzi , że dany obiekt budowlany lub jego część powoduje niebezpieczeństwo dla ludzi lub mienia, albo niedopuszczalne pogorszenie warunków zdrowotnych lub użytkowych dla otoczenia. W niniejszej sprawie występuje niedopuszczalne pogorszenie warunków użytkowych dla otoczenia co przedstawia się istnieniem przedmiotowego obiektu w 100m strefie zakazu zabudowy od jezior w Tucholskim Parku Krajobrazowym, która to strefa została ustanowiona dla ochrony wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych w celu zachowania popularyzacji i upowszechnienia tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju obszaru chronionego, którym jest park krajobrazowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00