Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 marca 2005 r., sygn. I SA/Wr 1728/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Mirosława Rozbicka - Ostrowska Sędziowie: Sędzia NSA Lidia Błystak (sprawozdawca) Asesor WSA Dagmara Dominik Protokolant: Anna Szokalska - Kruś Po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2005 r. przy udziale sprawy ze skargi A Spółka Akcyjna we W. na decyzję Izby Skarbowej we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie określenia straty podatkowej za 2000 r. I. Uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 14.194,70 (czternaście tysięcy sto dziewięćdziesiąt cztery 70/100) zł. tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Nr [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej na podstawie art. 24 i art. 207 Ordynacji podatkowej w zw. z art. 31 ustawy z dnia 28.09.1991 r. o kontroli skarbowej (j. t. z 1999 r. Dz. U. Nr 54, poz. 572 ze zm.) określił Spółce Akcyjnej A stratę podatkową za 2000 r. w kwocie [...]. w miejsce wykazanej przez stronę w wys. [...]. Stwierdził organ, że zawyżenie straty podatkowej o kwotę [...] spowodowane zostało zawyżeniem o tę kwotę kosztów uzyskania przychodów, między innymi o wydatki:

1) strona zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów wydatek wynikający z faktury VAT nr [...] z dnia [...] wystawionej przez firmę B sp. z o.o. za przegląd finansowy i podatkowy, wartości netto [...] ([...] plus wydatki), zaksięgowanej na koncie audyty i doradztwo podatkowe, badanie bilansu, której to firmie zlecono przeprowadzenie przeglądu finansowego i podatkowego firmy C S.A., w związku z zamiarem podjętym przez stronę zwiększenia kapitału akcyjnego w firmie C S.A. celem uzyskania kontroli nad tą firmą (dla wdrożenia programu restrukturyzacji). W toku postępowania strona wyjaśniła, że przed nabyciem w 2000 r. akcji firmy C S.A. z siedzibą w O., zleciła przeprowadzenie przedmiotowego przeglądu celem zbadania ryzyka finansowego związanego z przejęciem tej firmy i sprawdzenie kondycji firmy C, co miało wpływ na podjęcie decyzji o jej zakupie, co uznać należy za zabezpieczenie przyszłego źródła przychodów. Ponadto strona wskazała, że w ten sposób ma możliwość decydowania o działalności gospodarczej C, która jest znaczącym dystrybutorem towarów strony. W piśmie z dnia [...]. strona zmieniła swoje wyjaśnienia, stwierdzając, że miała zamiar objęcia dodatkowych akcji w C przez konwersję wierzytelności na akcje, jednak wykonany przegląd wpłynął na wybór strategii i nie powiększanie kontrolowanego pakietu akcji, a w dalszej kolejności o sprzedaży akcji C. Podsumowując stwierdził organ, że w 2000 r. strona była w posiadaniu akcji spółki C i nie nabyła nowych akcji, nie doszło również do sprzedaży tych akcji. Uznając, że zakwestionowany wydatek dotyczył odrębnego podmiotu gospodarczego i nie wykazuje on związku z osiągniętym przychodem przez stronę, z mocy art. 15 ust. 1 ustawy nie uznano go za koszt uzyskania przychodu;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00