Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 24 września 2004 r., sygn. SA/Rz 845/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Śliwa Sędziowie NSA Anna Lechowska /spr./ AWSA Magdalena Józefczyk Protokolant sekr. sądowy Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w dniu 24 września 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi B. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] marca 2002 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej skargę oddala

Uzasadnienie

SA/Rz 845/02

U Z A S A D N I E N I E

Decyzją z dnia [...] marca 2002 r. Nr [...] Wojewódzki Inspektor Sanitarny - po rozpatrzeniu odwołania B. K. od decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] września 2001 r. [...] o braku podstaw do stwierdzenia u niego choroby zawodowej - uszkodzenie słuchu wywołane działaniem hałasu (poz. 15 wykazu chorób zawodowych) - utrzymał zaskarżoną nim decyzję w mocy.

Jako jej podstawę prawną wskazał art. 138 § l pkt l Kpa oraz § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. nr 65, poz. 294, z późn. zm.).

Z uzasadnienia decyzji i akt postępowania administracyjnego wynika, że toczyło się ono ponownie, na skutek uchylenia przez Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 27 lutego 2001 r. o sygn. akt SA/Rz 1533/99 poprzednich decyzji zapadłych w sprawie: Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] sierpnia 1999 r. [...] oraz z dnia [...] września 1998 r. Nr [...] a także Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] sierpnia 1999 r. [...].

Decyzjami tymi nie stwierdzono u B. K. chorób zawodowych zawodowego uszkodzenia słuchu i zespołu wibracyjnego.

Sąd w uzasadnieniu wyroku wyraził pogląd, iż wszystkie te decyzje dotknięte są naruszeniem art.,7,77 §1 , 84§1 i 107 §3 kpa, bowiem wydane przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy jak i Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. orzeczenia lekarskie nie spełniają kryteriów opinii w rozumieniu art. 84 kpa , jako, że nie zawierają dostatecznego uzasadnienia a dodatkowo, jeśli idzie o uszkodzenie słuchu odwołują się jedynie do stopnia ubytku słuchu, jako przyczyny wyłączającej jego zawodową etiologię i nie wskazują innej, niż zawodowe narażenie przyczyny tegoż ubytku . Kasując natomiast decyzję organu I instancji z dnia [...] września 1998 r., co do której zachodziło prawdopodobieństwo, iż jest decyzją ostateczną, Sąd powołał się na uprawnienie przewidziane w art. 29 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sadzie Administracyjnym ( Dz. U. Nr 74, poz. 368, ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00