Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 15 lipca 2004 r., sygn. II SA/Rz 190/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Solarski /spr./ Sędziowie WSA Krystyna Józefczyk NSA Małgorzata Wolska Protokolant: ref.-staż. Dorota Wolak po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi J. K. na zarządzenie Burmistrza Gminy [...] z dnia [...] grudnia 2003 r. nr [...] w przedmiocie odwołania ze stanowiska dyrektora I. Stwierdza nieważność zaskarżonego zarządzenia; II. Określa, że uchylone zarządzenie nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Uzasadnienie

II SA/Rz 190/04

Uzasadnienie

Działając na podstawie art. 5c pkt 2 i art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty /Dz.U. Nr 67 z 1996 r. poz. 329 ze zm./ Burmistrz Gminy [...] w dniu 19 grudnia 2003 r. odwołał B. K. ze stanowiska Dyrektora Publicznego Gimnazjum w T. Cytując w uzasadnieniu przepis art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty naprowadził, że odwołanie z zajmowanego stanowiska uzasadniają następujące okoliczności:

1. brak współdziałania z organem prowadzącym w zakresie działalności administracyjno-finansowej szkoły, polegającej na ignorowaniu poleceń prowadzącego

dotyczących:

* zorganizowania dowozu uczniów do gimnazjum,

* przedłożenia układu wykonawczego budżetu na rok 2003 oraz projektu planu budżetowego gimnazjum na rok 2004,

* wykonania porozumienia zawartego pomiędzy Gminą [...] a Starostą [...] dotyczącą zatrudnienia nauczyciela,

2. nieprawidłowe gospodarowanie przyznanymi szkole środkami finansowymi w tym zaciąganie zobowiązań bez uzgodnienia z organem prowadzącym,

3. brak współpracy z Gminnym Zespołem Obsługi Szkół,

4. brak współdziałania z Radą Rodziców,

5. brak współpracy z organami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo uczniów

/Komisariat Policji w T./.

Wskazane wyżej powody uniemożliwiają dalszą współpracę i prawidłowe wykonywanie przez Gminę zadań oświatowych.

Skargę na powyższy akt złożył J. K. opierając ją na przepisie art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, zarzucając mu naruszenie własnego interesu prawnego oraz wielu mieszkańców gminy polegającego na tym, że B. K. dawał gwarancję właściwego funkcjonowania Gimnazjum, natomiast jego bezprawne odwołanie spowodowało dezorganizację w funkcjonowaniu szkoły. Na tej podstawie wniósł o stwierdzenie nieważności zaskarżonego aktu z powodu rażącego naruszenia prawa ewentualnie domagał się jego uchylenia. Uzasadniając skargę podał, że odwołanie dyrektora w dniu 19 grudnia 2004 r. ze względu na podane przyczyny wywołało oburzenie grona pedagogicznego i mieszkańców, o czym świadczy stanowisko nauczycieli w tej sprawie, protest rodziców gimnazjum przekazany Burmistrzowi podczas sesji Rady Gminy w dniu 30 grudnia 2003 r. oraz stanowisko odczytane i przekazane Burmistrzowi na tej sesji przez radnego J. K.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00