Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 9 czerwca 2004 r., sygn. SA/Rz 175/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Śliwa Sędziowie WSA Krystyna Józefczyk NSA Jerzy Solarski /spr./ Protokolant: ref.staż. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w dniu 9 czerwca 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi S. L. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] grudnia 2001 r. Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

SA/Rz 175/02

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] grudnia 2001 r. [...] Wojewódzki Inspektor Sanitarny na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej /Dz.U. Nr 90 z 1998 r. poz. 575 ze zm./, § 8 i § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych /Dz.U. Nr 65, poz. 294 ze zm./, po rozpatrzeniu odwołania S. L. od decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] października 2001 r. niestwierdzającej choroby zawodowej - zawodowego uszkodzenia słuchu - utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu podane zostało, że w postępowaniu epidemiologicznym ustalony został okres zatrudnienia S. L. przez 19 lat na stanowisku montera konstrukcji stalowych w Zakładzie [...] w R. W trakcie tego zatrudnienia wymieniony wykonywał prace na stanowiskach, na których przeprowadzone w latach 1996 - 1999 pomiary hałasu wykazały, że poziom równoważny hałasu dla 8-godzinnego dnia pracy mieścił się w granicach 88 - 93 dB /A/, a więc powyżej obowiązujących normatywów higienicznych. Przeprowadzone w dniu 20 marca 2000 r. badania w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w R. nie wykazały niedosłuchu pochodzenia zawodowego. Na tej podstawie organ I instancji decyzją z dnia [...] maja 2000 r. nie stwierdził u S. L. zawodowego uszkodzenia słuchu. Decyzja ta stała się ostateczna, gdyż odwołanie wniesione przez stronę złożone zostało po upływie terminu. Równolegle z postępowaniem odwoławczym, które zostało zakończone postanowieniem z dnia [...] czerwca 2000 r. o stwierdzeniu uchybienia terminu do wniesienia odwołania, strona spowodowała przeprowadzenie badań przez Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S., który wydając orzeczenie nie rozpoznał choroby zawodowej z pozycji 15 wykazu. Bazując na tym orzeczeniu oraz wskazując na orzecznictwo Sądu Najwyższego S. L. wystąpił o wznowienie postępowania w sprawie choroby zawodowej, jednakże organy sanitarne obu instancji odmówiły temu wnioskowi wobec braku przesłanek z art. 145 § 1 k.p.a. Niemniej jednak Wojewódzki Inspektor Sanitarny dopatrzył się rażącego naruszenia prawa w decyzji z [...] maja 2000 r. i wszczął z urzędu postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nieważności tej decyzji, po czym decyzją z dnia [...] sierpnia 2001 r. stwierdził nieważność decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego odmawiającej stwierdzenia choroby zawodowej u S. L. Prowadząc ponownie sprawę dotyczącą choroby zawodowej organ I instancji wystąpił do Instytutu Medycyny Pracy w S. o dodatkowe wyjaśnienia dotyczące orzeczenia. W opinii z dnia 12 października 2001 r. Instytut podtrzymał swoje poprzednie orzeczenie podkreślając, że ubytek słuchu mniejszy niż 30 dB nie może być uznany za chorobę z medycznego punktu widzenia. Uwzględniając treść tego orzeczenia Powiatowy Inspektor Sanitarny decyzją z dnia [...] października 2001 r. nie stwierdził u S. L. choroby zawodowej - zawodowego uszkodzenia słuchu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00