Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 maja 2004 r., sygn. I SA/Wr 4092/01

 

I SA/ Wr 4092/01 Wyrok W Imieniu Rzeczypospolitej Polskiej Dnia 14 maja 2004 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w następującym składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Halina Betta Sędziowie: Sędzia NSA Andrzej Szczerbiński Asesor WSA Marta Semiczek ( sprawozdawca ) Protokolant: Barbara Głowaczewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 maja 2004 sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa A sp. z o.o. we W. na decyzję Izby Skarbowej we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie określenia należnego podatku dochodowego od osób prawnych za 1996, zaległości podatkowej oraz odsetek za zwłokę I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej nr [...] z dnia [...]; II. orzeka, że decyzje wymienione w pkt I nie mogą być wykonywane; III. zasądza na rzecz Skarżącego od Dyrektora Izby Skarbowej we W. kwotę 24 015,00 (dwadzieścia cztery tysiące, piętnaście) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Izba Skarbowa we W. uchyliła w części decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej określającą za 1996 r. należny podatek dochodowy od osób prawnych i określiła należny podatek w kwocie [...], w tym zaległość podatkową w kwocie [...]. Wydanie powyższych decyzji nastąpiło po ponownym rozpatrzeniu sprawy w wyniku wyroku NSA z dnia 1 września 1998 r. sygn. akt l S.A/Wr 973/98 uchylającego decyzje obu instancji.

Przedmiotem sporu toczonego przez podatnika przed NSA były zasady ustalania przychodów i kosztów z tytułu sprzedaży bankowi wierzytelności wynikających z umowy leasingu. W powołanym wyroku NSA orzekł, że "W przypadku sprzedaży wierzytelności leasingowej przez leasingodawcę przychód stanowi cena wyrażona w umowie sprzedaży (art.14 ust. l u.p.d.o.p.), a kosztem poniesionym w celu uzyskania tego przychodu jest wartość tej wierzytelności, o którą następuje pomniejszenie aktywów majątku zbywcy oraz koszty sprzedaży w postaci np. odsetek dyskontowych i prowizji bankowej. Zbycie wierzytelności poniżej jej wartości powoduje stratę, którą powiększają koszty sprzedaży. Strata ta może również stanowić koszt uzyskania przychodów (art.16 ust.l pkt 39 u.p.d.o.p.), jednakże dla celów podatkowych powinna być rozliczana w czasie proporcjonalnie do zarachowanych przychodów z tytułu leasingu (art.15 ust. 4 u.p.d.o.p.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00