Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 stycznia 2004 r., sygn. I SA/Wr 3748/01

 

Dnia 29 stycznia 2004 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym : Przewodniczący: Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska (sprawozdawca) Sędziowie : WSA Andrzej Cisek Asesor WSA Zbigniew Łoboda Protokolant: Paulina Biernat po rozpoznaniu w dniu 29 stycznia 2004 r. sprawy ze skargi J.T. na decyzję Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w L. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec 1999 r. I. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji i poprzedzającej ją decyzji Urzędu Skarbowego w Z. z dnia [...] Nr [...] w części dotyczącej ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego, II. oddala skargę w pozostałej części, III. orzeka o nie wykonaniu zaskarżonej decyzji w części dotyczącej ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego, IV. zasądza od Izby Skarbowej we W. na rzecz skarżącego J. T. kwotę 10 (dziesięć) złotych tytułem kosztów sądowych.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi J.T. do Naczelnego Sądu Administracyjnego jest decyzja Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w L. z dnia [...] (Nr [...]) wydana z powołaniem się na przepis art. 233 §1 pkt. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, póz. 926 ze zm.) utrzymująca w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w Z. z dnia [...] (Nr [...]) którą określono J.T. za miesiąc czerwiec 1999 r. kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika w wysokości [...], kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc w wysokości [...] oraz ustalono dodatkowe zobowiązanie w podatku od towarów i usług w wysokości [...].

W sprawie ustalono, iż w maju 1999 r. J.T. dokonał zakupu kasy rezerwowej na podstawie faktury VAT nr [...] z dnia [...] na kwotę netto [...] (podatek VAT [...]) i w dniu [...] złożył w Urzędzie Skarbowym w Z. pisemne oświadczenie o instalacji kasy rezerwowej. Natomiast w dniu [...] podatnik rozpoczął ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego za pośrednictwem kasy rezerwowej i w deklaracji VAT 7 za miesiąc czerwiec 1999 r. skorzystał on z ulgi podatkowej z tytułu zakupionej kasy rezerwowej w kwocie [...]. W wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej organ I instancji stwierdził zawyżenie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za miesiąc czerwiec o kwotę ulgi, tj. [...], skutkiem skorzystania przez podatnika - z naruszeniem terminu przewidzianego w § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 listopada 1998 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 146 poz. 953 )-z ulgi podatkowej z tytułu zakupionej kasy rezerwowej oraz wynikające z tego faktu nienależyte określenie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za miesiąc czerwiec 1999 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00