Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 23 stycznia 2004 r., sygn. II SA/Łd 533/01

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący del. Sędzia NSA Ewa Markiewicz (spr.), Sędziowie : NSA Zygmunt Zgierski del., WSA Jolanta Rosińska, Protokolant asystent sędziego Dominika Janicka, po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi K. K., P. K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...], Nr [...], 2) stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się wyroku.

 

UZASADNIENIE

K. K. i P. K. zaskarżyli do Naczelnego Sądu Administracyjnego decyzję Wojewody [...] z dnia [...] , Nr [...] , utrzymującą w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] , Nr [...] w sprawie odmowy zwrotu na rzecz skarżących pozostałej części działki o poprzednim numerze 3083/4 o pow. 0,6355 ha, będącej własnością Miasta R. , stanowiącej obecnie część działki nr 343, położonej w R. , obręb 8, wywłaszczonej od A. K. .

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji podano (między innymi), że zgodnie z obowiązującymi przepisami, warunkiem żądania poprzedniego właściciela (spadkobiercy) zwrotu wywłaszczonej nieruchomości lub jej części, jest uznanie, że stała się ona zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu, jak wynika z art. 136 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, przy czym to uznanie zbędności następuje (art. 137 ust. 1 tej ustawy) albo z uwagi na upływ czasu (7 lat od daty, kiedy decyzja stała się ostateczna, albo w wypadku utraty mocy decyzji o ustaleniu lokalizacji lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Organ orzekający powołał także liczne orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. W ocenie organu orzekającego, w tej sprawie zrealizowano cel wywłaszczenia, tj. urządzono strefę ochronną dla studni miejskich, co wynika także z dołączonego do akt administracyjnych sprawy niniejszej, pisma Ministerstwa Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z r. 1978. Nie ma zatem znaczenia, że studnie są nieczynne a teren pasa ochronnego zagospodarowany został jako pole, w którym posadzono drzewa i krzewy ozdobne, wyasfaltowano główną aleję i założono oświetlenie, co jednakże nie stanowi podstawy do zwrotu części wywłaszczonej nieruchomości. Jak wynika z tego pisma, w czasie wzrostu zapotrzebowania na wodę, miała być przywrócona eksploatacja istniejących studzien na ujęciu miejskim oraz ewentualnie prowadzona budowa dalszych studzien.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00