Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 20 lipca 2011 r., sygn. II SA/Gd 270/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Górska Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Sędzia WSA Jolanta Sudoł Protokolant Starszy sekretarz sądowy Katarzyna Gross po rozpoznaniu w dniu 20 lipca 2011 r. na rozprawie sprawy ze skargi J. D. na decyzję Wojewody z dnia 13 stycznia 2011 r., nr [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 25 lutego 2010 roku, nr [...], wydaną na podstawie art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku, nr 98, poz. 1071 ze zm. - dalej jako k.p.a.) w związku z art. 142 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r., nr 261, poz. 2603 ze zm. - dalej jako u.g.n.), Prezydent Miasta - wykonujący zadania starosty z zakresu administracji rządowej, umorzył postępowanie o zwrot J. D. wywłaszczonej nieruchomości położnej w G. przy ul. J., stanowiącej działkę nr [...], k. m. [...], opisaną w księdze wieczystej nr [...].
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że z dokumentów zgromadzonych w sprawie wynika, iż J. i J. J. D. - rodzicom wnioskodawcy - nigdy nie przysługiwało prawo rzeczowe do przedmiotowej nieruchomości. Z załączonego do wniosku aktu notarialnego zarejestrowanego w Państwowym Biurze Notarialnym - Rep. nr [...], z dnia 10 czerwca 1957 roku wynika bowiem jedynie, że T. B. złożył J. J. D. oraz J. D. ofertę sprzedaży i przeniesienia własności wchodzącej w skład nieruchomości C. (wykaz liczba 111) parceli o powierzchni około 25 arów, położonej przy ul. P., oznaczonej numerem 2, za cenę 10.000 zł (§ 2 aktu). Zgodnie z § 3 umowy przyjęcie oferty winno nastąpić w ciągu jednego roku, licząc od dnia zawarcia umowy. Przy przyjęciu oferty małżonkowie D. winni przedłożyć pokwitowanie, podpisane przez T. B., stwierdzające zapłatę całej ceny sprzedaży i kopię z mapy katastralnej, dotyczącej oferowanej do sprzedaży parceli. Zgodnie z postanowieniami § 4 aktu, przeniesienie własności nastąpi z chwilą przyjęcia oferty. T. B. zwolnił przy tym małżonków D. od obowiązku zawiadamiania go o fakcie przyjęcia oferty i wyraził zgodę na przepisanie na ich rzecz tytułu własności oferowanej do sprzedaży parceli w księdze wieczystej z chwilą przyjęcia oferty i wydzielenie tej parceli do oddzielnej księgi wieczystej. Jak wyjaśnił organ, złożona przez T. B. oferta sprzedaży nieruchomości nie stanowi przeniesienia własności nieruchomości. Również wpis w księdze wieczystej roszczenia o przeniesienie prawa własności nieruchomości, na jaki powołuje się wnioskodawca, nie stanowi przeniesienia prawa własności nieruchomości. W związku z powyższym, skoro małżonkowie D. nie byli właścicielami nieruchomości, nie można mówić o pozbawieniu ich lub ograniczeniu tego prawa, czyli wywłaszczeniu. Przedmiotowa sprawa nie jest zatem sprawą z zakresu prawa administracyjnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right