Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 15 stycznia 2004 r., sygn. SA/Bk 1132/03

Przy przejmowaniu nieruchomości w trybie ustawy z dnia 6 lipca 1972 r. o terenach budownictwa jednorodzinnego i zagrodowego oraz o podziale nieruchomości w miastach i osiedlach /Dz.U. nr 27 poz. 192 ze zm./ nie wydawano decyzji administracyjnych ani w przedmiocie wywłaszczenia, ani w przedmiocie odszkodowania. Odszkodowania były ustalane w formie "Wykazów odszkodowań za grunty przejęte". Roszczenie o wypłatę tak ustalonego odszkodowania na rzecz spółki do zagospodarowania wspólnoty gruntowej ulega przedawnieniu według ogólnych reguł prawa cywilnego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270/ w związku z art. 97 par. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o ustroju sądów administracyjnych i ustawę - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1271 ze zm./ skargę Wspólnoty Gruntowej "S." w B. na decyzję Wojewody P. z dnia 30 lipca 2003 r. w przedmiocie odszkodowania za grunt przejęty pod ulicę.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją, wydaną na podstawie art. 138 par. 1 pkt 1 w związku z art. 105 par. 1 Kpa po rozpatrzeniu odwołania Zarządu Wspólnoty Gruntowej "S." od decyzji z dnia 3 czerwca 2003 r. działającego jako starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej Prezydenta Miasta B., umarzającej postępowanie w sprawie wypłaty odszkodowania za grunt przejęty pod budowę ul. K. na osiedlu Z., stanowiący przed odnowieniem operatu ewidencji gruntów część działki oznaczonej numerem (...), Wojewoda P. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy przedstawił następujący stan sprawy:

Decyzją z dnia 3 czerwca 2003 r. Prezydent Miasta B., po ponownym rozpatrzeniu sprawy, umorzył postępowanie w sprawie wypłaty odszkodowania za grunt przejęty pod budowę ul. K. na osiedlu Z. w B., stanowiący przed odnowieniem operatu ewidencji gruntów część działki oznaczonej numerem (...). W uzasadnieniu decyzji organ I instancji stwierdził, że zarządzeniem Prezydenta Miasta B. nr 5/74 z dnia 20 lutego 1974 r. w sprawie ustalenia terenu budowlanego i jego podziału na działki budowlane na części osiedla Z. w B. przejęte zostały na rzecz Skarbu Państwa m.in. działki stanowiące własność Wspólnoty Gruntowej oznaczone numerami: (...) o pow. 0,0331 ha, (...) o pow. 0,0018 ha, (...) o pow. 0,0094 ha oraz (...) o pow. 0,0064 ha, tj. o łącznej powierzchni 0,0507 ha. Odszkodowanie za przejęte nieruchomości zostało ustalone na podstawie uchwały Prezydium Miejskiej Rady Narodowej nr (...) z dnia 19 stycznia 1973 r., gdzie określone zostały stawki za grunt przejmowany przez Państwo na terenach budownictwa jednorodzinnego. Na sporządzonych wówczas wykazach odszkodowań pod numerem (...) figuruje Wspólnota Gruntowa byłej wsi S., gdzie za powyższy grunt o powierzchni 507 m2 ustalone zostało odszkodowanie w wysokości 9.126 zł /507 m2 po 18 zł za 1 m2/. Grunt przejęty pod ul. K. stanowi tylko część gruntu /o powierzchni 64 m2/ przejętego wymienionym zarządzeniem. W wyniku przeprowadzonego postępowania organ I instancji stwierdził, że decyzja o ustaleniu odszkodowania nie została wydana. Niemniej jednak odszkodowanie za przejęty grunt zostało ustalone, a więc przejęcie gruntu na rzecz Skarbu Państwa nastąpiło za odszkodowaniem. Zdaniem organu I instancji, skoro odszkodowanie za przejęte grunty zostało wypłacone innym osobom /na co są dowody/, należy domniemywać, że również stronie domagającej się takiego odszkodowania zostało ono wypłacone bądź złożone do depozytu sądowego. Żądanie zaś wypłaty odszkodowania należy do postępowania egzekucyjnego, a nie orzekającego. Z powyższych względów oraz z uwagi na przedawnienie roszczeń, stosownie do przepisów Kodeksu cywilnego /art. 117-125 Kc/, stwierdzono brak podstaw do wypłacenia odszkodowania, którego ustalenie nastąpiło przed 29 laty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00