Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 sierpnia 2020 r., sygn. II SA/Po 1104/19
Budowlane prawo
Dnia 11 sierpnia 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska -Tylewicz Asesor WSA Jan Szuma po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 sierpnia 2020 roku sprawy ze skargi Miasta P. na decyzję Wojewody z dnia [...] października 2019 roku Nr [...] w przedmiocie zwrotu nieruchomości oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] września 2015 roku W. K., M. K., L. B., G. K., I. K., R. K., P. K., K. K. i B. B. zwrócili się o zwrot nieruchomości położonej w P., oznaczonej w ewidencji gruntów: działka nr [...], o powierzchni 120 m2, z arkusza mapy [...], obręb [...], dla której Sąd Rejonowy [...] prowadzi księgę wieczystą nr [...] z wpisem własności na rzecz [...].
W trakcie postępowania administracyjnego ustalono, że przedmiotowa nieruchomość - działka nr [...] stanowiąca część dawnej działki nr [...] o powierzchni 36240 m2, z ark. [...], obręb J., zapisana w księdze wieczystej Kw nr [...] jako współwłasność G. K. w [...] części, D. K., w [...] części, J. K. w [...] części i Z. K. w [...] części objęta została zarządzeniem nr [...] Prezydenta [...] z [...] maja 1982 roku w sprawie ustalenia i podziału terenów budownictwa jednorodzinnego w rejonie urbanistycznym [...], ograniczonym [...], zmienionym zarządzeniem Prezydenta [...] nr [...] z [...] listopada 1982 roku wydanym na podstawie art. 2 ustawy z 6 lipca 1972 roku o terenach budownictwa jednorodzinnego i zagrodowego oraz o podziale nieruchomości w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 27, poz. 192) oraz § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z 28 sierpnia 1972 roku w sprawie trybu ustalania, rozgraniczania i podziału terenów budownictwa jednorodzonego i zagrodowego na obszarze miast i wsi (Dz. U. Nr 35, poz. 242).
Decyzją z [...] listopada 1982 roku, nr [...] Zarząd Gospodarki Terenami w [...] przyznał na rzecz G. K. w [...] części, J. K. w [...] części i Z. K. w [...] części oraz na rzecz K. B. w [...] części odszkodowanie w kwocie [...]zł, za nakłady roślinne znajdujące się na przejętej nieruchomości przyznano na rzecz G. K. [...] części, J. K. w [...] części i Z. K. w [...] części oraz na rzecz K. B. w [...] części odszkodowania w kwocie [...]zł.