Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 grudnia 2013 r., sygn. I SA/Wa 2111/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Elżbieta Sobielarska (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Marta Kołtun-Kulik sędzia WSA Przemysław Żmich Protokolant referent Monika Bodzan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi A. B. i D. B. na decyzję Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2012 r. nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Ministra Infrastruktury i Rozwoju na rzecz skarżących A. B. i D. B. solidarnie kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej decyzja z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] po rozpatrzeniu odwołania A. B. i D. B. od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] października 2012 r., nr [...], stwierdzającej nieważność decyzji Prezydenta Miasta [...]. z dnia [...] maja 2012 r., nr [...], ustalającej odszkodowanie w wysokości [...] zł na rzecz A. i D. B. za nieruchomość położoną w R. przy ul. [...], oznaczoną jako działki nr [...], nr [...], nr [...], nr [...] i [...], utrzymał powyższą decyzję w mocy.

W uzasadnieniu organ przedstawił następująco stan sprawy:

Decyzją z dnia [...] sierpnia 1979 r. nr [...], podjętą w trybie przepisów ustawy z 6 lipca 1972 r. o terenach budownictwa jednorodzinnego i zagrodowego oraz o podziale nieruchomości w miastach i osiedlach (Dz. U. z 1972 r., Nr 27, poz. 192, z późn. zm.), Prezydent Miasta R. ustalił teren budowlany położony w [...] pomiędzy ulicami: [...],[...] i [...] - obejmujący m.in. część nieruchomości położonej w R., oznaczonej jako działka nr [...] o powierzchni [...] m2, stanowiącej własność A. i D. B. W punkcie 5 decyzji wskazano, że nieruchomości nią objęte przechodzą z mocy prawa na własność Skarbu Państwa po upływie 2 miesięcy od daty jej wejścia w życie. Ponadto wskazano, że odszkodowanie z tego tytułu zostanie ustalone na rzecz byłych właścicieli w osobnym postępowaniu administracyjnym - na podstawie przepisów o wywłaszczeniu nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00