Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Decyzja ZUS nr 40 z dnia 1 lutego 2016 r., sygn. DI/100000/43/1340/2015

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r., poz. 584 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 121 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku .................... z dnia 18 listopada 2015 r. doręczonym w dniu 23 listopada 2015 r. w przedmiocie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Uzasadnienie

Dnia 23 listopada 2015 r. do ZUS Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 18 listopada 2015 r. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca na wstępie informuje, iż wnosi o wydanie pisemnej interpretacji z zakresu i sposobu zastosowania przepisu § 2 ust. 1 pkt 16 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ("Rozporządzenie") w zw. z art. 18 ust. 9 i 10 Ustawy systemowej.

Opisując stan faktyczny wnioskodawca wskazuje, iż:

1. Spółka, będąca polskim pracodawcą, ze względu na przedmiot swojej działalności zatrudnia pracowników za granicą, w tym m.in. w Holandii, Belgii, Francji, Włoszech czy Anglii.

2. Pracownicy zatrudnieni za granicą są związani ze Spółką umową o pracę oraz aneksem eksportowym. Dotyczy to w szczególności pracowników zatrudnionych na stanowiskach mechanika i spawacza. Pracownicy ci wykonują pracę jedynie poza granicami Polski.

3. Pracownicy ci w razie faktycznego wykonywania pracy poza granicami kraju otrzymują wynagrodzenie walutowe wg stałej stawki miesięcznej w EUR. Wynagrodzenie walutowe nie przysługuje w czasie wykonywania pracy w kraju oraz w czasie niewykonywania obowiązków poza granicami kraju np. z powodu urlopu bezpłatnego czy zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Wówczas pracownicy otrzymują wynagrodzenie zasadnicze wg stałej stawki miesięcznej w PLN, ryczałt za godziny nadliczbowe oraz premię uznaniową. Pracodawca pokrywa również koszty dojazdu pracowników do pracy za granicą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00