Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 21 kwietnia 2021 r., sygn. I NSNc 18/21
Jak wynika z treści art. 509 § 1 k.c., przedmiotem przelewu jest wierzytelność, czyli prawo podmiotowe przysługujące wierzycielowi do żądania od dłużnika, aby spełnił świadczenie. Dla skuteczności umowy cesji jest zatem istotne, aby w momencie jej zawarcia wierzytelność istniała, nadto, aby wierzyciel - cedent miał prawną możliwość nią rozporządzać.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Mirosław Sadowski (przewodniczący)
SSN Paweł Księżak (sprawozdawca)
ławnik SN Jolanta Jarząbek
w sprawie z powództwa A. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej z siedzibą w W. (poprzednio: A. spółka jawna z siedzibą w N.) przeciwko T. W. o zapłatę po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 21 kwietnia 2021 r. skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, wydanego przez Sąd Okręgowy w B. 21 października 2011 r. sygn. akt VII GNc (...)
uchyla nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, wydany przez Sąd Okręgowy w B. 21 października 2011 r., sygn. akt VII GNc (...) - w całości, i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w B., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania ze skargi nadzwyczajnej.
Uzasadnienie
Pozwem z 14 października 2011 r. powódka A. spółka jawna z siedzibą w N. (obecnie: A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w W.) wniosła o zasądzenie od T. W. kwoty 108.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od 1 lipca 2011 r. do dnia zapłaty - z tytułu odszkodowania za bezumowne korzystanie z gruntu położonego przy ul. T. w W. w okresie od 1 października 2000 r. do 30 września 2010 r., do którego tytuł prawny posiadała w tym czasie Spółdzielnia K., a na którym posadowiony był obiekt handlowy nr (...) użytkowany przez pozwanego.