Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 13 maja 2010 r., sygn. IV CSK 558/09
Jeżeli dłużnik banku będący kredytobiorcą nie dotrzymuje warunków udzielenia kredytu, bank może dokonać przelewu wierzytelności na rzecz funduszu sekurytyzacyjnego bez zgody zarówno tego dłużnika jak i dłużnika banku z tytułu zabezpieczenia kredytu.
Sąd Najwyższy w składzie: SSN Dariusz Zawistowski (przewodniczący) SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (sprawozdawca) SSN Jan Górowski Protokolant Katarzyna Jóskowiak
w sprawie z powództwa S. F.w W. przeciwko Krystynie T. i Alinie T. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 13 maja 2010 r., skargi kasacyjnej pozwanej Aliny T. od wyroku Sądu Okręgowego w E. z dnia 26 czerwca 2009 r.,
oddala skargę kasacyjną i zasądza od pozwanej Aliny T. na rzecz powoda 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód S. F. w W. wniósł o zasądzenie od Krystyny T. oraz Aliny T. solidarnie kwoty 50 000 zł z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty. Sąd Rejonowy w N. nakazem zapłaty z dnia 30 lipca 2007 r. orzekł zgodnie z żądaniem pozwu. Po rozpoznaniu zarzutów pozwanych wyrokiem z dnia 30 września 2008 r. Sąd utrzymał w mocy nakaz zapłaty w całości.
Z ustaleń wynika, że Sąd Rejonowy w N. nadał klauzulę wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu wystawionemu przez P. S.A. Oddział w I., w którym stwierdzono, iż na dzień 27 lutego 2002 r. w księgach banku figuruje wymagalne zadłużenie Zdzisława T. - z tytułu przeterminowanego kredytu udzielonego na mocy umowy z dnia 14 września 1999 r., Krystyny T. - z tytułu poręczenia wekslowego oraz Aliny T. - z tytułu poręczenia według prawa cywilnego. Wszczęte w oparciu o przywołany tytuł wykonawczy na skutek wniosku banku z dnia 18 września 2002 r. postępowanie egzekucyjne pozostaje w toku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right