Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 10 lipca 2019 r., sygn. III PK 87/18

W razie wątpliwości, czy dana umowa jest umową o pracę, czy umową cywilnoprawną, należy ustalić, czy w treści i sposobie jej wykonywania przeważają cechy umowy o pracę, czy też umowy cywilnoprawnej. Dopiero wówczas, gdy umowa poddawana analizie (w swej treści, a zwłaszcza w sposobie wykonywania) wykazuje z ich jednakowym nasileniem cechy wspólne dla co najmniej dwóch różnych wzorców umownych, o jej typie (rodzaju) decyduje zgodny zamiar stron i cel umowy, który może (ale wcale nie musi) wyrażać się także w nazwie umowy. Ocenie podlega nie tylko treść umowy, ale przede wszystkim sposób jej wykonywania. Wola stron (art. 3531 k.c. w związku z art. 300 k.p.) nie może przy tym przełamać normatywnej formuły wyrażonej w art. 22 § 1, § 11 i § 12 k.p. W rezultacie, woli stron można przypisać decydujące znaczenie dopiero wtedy, gdy zawarta umowa wykazuje cechy wspólne dla umowy o pracę i umowy prawa cywilnego z jednakowym ich nasileniem.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Jolanta Franczak

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa R.D. przeciwko ,,A." - B.T. w B. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 10 lipca 2019 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w P. z dnia 5 października 2017 r., sygn. akt III Pa [...],

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w P., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy, wyrokiem z dnia 5 października 2017 r., oddalił apelację R.D. w sprawie z jego powództwa przeciwko ,,A." - B.T. w B. o zapłatę wynagrodzenia za pracę od wyroku Sądu Rejonowego w P. z dnia 8 marca 2017 r., mocą którego oddalono powództwo.

W sprawie ustalono, że powód domagał się, po ostatecznie sprecyzowanym żądaniu pozwu, zasądzenia na jego rzecz kwoty 49.450 zł tytułem wynagrodzenia za pracę świadczoną na rzecz B.T. w okresie od 1 grudnia 2010 r. do 15 stycznia 2013 r. R.D. określił dochodzone przez siebie roszczenia jako roszczenia ze stosunku pracy, domagając się zapłaty wynagrodzenia za pracę, podając, że na dochodzona kwotę składa się kwota 2.300 zł liczona za każdy miesiąc świadczenia pracy w okresie od 1 grudnia 2010 r. do 15 stycznia 2013 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00