Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 4 kwietnia 2019 r., sygn. I PK 101/18

Dla oceny zobowiązania pracowniczego drugoplanowe znaczenie ma nazwa umowy oraz deklarowana w chwili jej zawarcia treść. Ważne jest przede wszystkim, w jaki sposób strony kształtują więź prawną w trakcie jej trwania. Dopiero bowiem, gdy zabiegi interpretacyjne nie pozwalają na wskazanie zespołu cech przeważających, zachodzi potrzeba odwołania się do innych metod klasyfikacyjnych. Jeśli umowa wykazuje wspólne cechy dla umowy o pracę i umowy prawa cywilnego z jednakowym ich nasileniem, o jej typie (rodzaju) decyduje zgodny zamiar stron i cel umowy, który może być wyrażony także w nazwie umowy. Dokonując oceny według tego kryterium, należy przy tym poddać oświadczenia woli stron interpretacji według kryteriów określonych w art. 65 k.c.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek

w sprawie z powództwa starszego inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Ł. działającego na rzecz B. P. oraz B. P. przeciwko Spółdzielni [...] w K. o ustalenie istnienia stosunku pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 4 kwietnia 2019 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł. z dnia 28 listopada 2017 r., sygn. akt VIII Pa [...],

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Ł. wyrokiem z dnia 28 listopada 2017 r. oddalił apelację Spółdzielni [...] w K. od wyroku Sądu Rejonowego w Ł. z dnia 27 kwietnia 2017 r., mocą którego ustalono, że B. P. i Spółdzielnię [...] w K., w okresie od dnia 20 maja 2014 r. do dnia 31 sierpnia 2016 r., łączył stosunek pracy w pełnym wymiarze czasu pracy.

W sprawie ustalono, że B. P. zawarła ze Spółdzielnią [...] w K., w okresie od dnia 20 maja 2014 r. do dnia 31 sierpnia 2016 r., szereg umów zlecenia, których przedmiotem było sprzątanie pomieszczeń. Grafik pracy układany był przez koordynatora i akceptowany przez kierownika. W grafiku uwzględniali byli wszyscy, bez względu na podstawę zatrudnienia (umowa o pracę czy umowa cywilnoprawna). Koordynatorzy wyznaczali również zastępstwa za osoby nieobecne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00