Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 19 czerwca 2018 r., sygn. II UK 204/17

Okresy wykonywania pracy za granicą w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze na podstawie umów o pracę zawartych bezpośrednio z pracodawcami zagranicznymi mogą być uznane za okresy zatrudnienia w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze, pod warunkiem opłacenia składek w Polsce również na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe, chyba że na podstawie umów o zatrudnieniu lub umów międzynarodowych pracownik został objęty ubezpieczeniem w trybie i na zasadach obowiązujących w państwie zatrudnienia lub określonych w umowach międzynarodowych.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Korzeniowski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Jolanta Franczak

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z wniosku W. B. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w G. o prawo do emerytury pomostowej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 19 czerwca 2018 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 12 stycznia 2017 r., sygn. akt III AUa [...],

I. oddala skargę kasacyjną,

II. zasądza od strony pozwanej na rzecz wnioskodawcy 240 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w [...] wyrokiem z 12 stycznia 2017 r. oddalił apelację skarżącego (pozwanego) organu rentowego od wyroku Sądu Okręgowego w G. z 28 czerwca 2016 r., który zmienił decyzję pozwanego z 11 lutego 2016 r. i przyznał wnioskodawcy W. B. prawo do emerytury pomostowej. Spór dotyczył przesłanki 15 lat pracy w szczególnych warunkach wymaganej do emerytury pomostowej. Pozwany uznał wnioskodawcy 11 lat, 3 miesiące i 19 dni takiej pracy w okresach do 8 lipca 1998 r. i dlatego decyzją z 11 lutego 2016 r. odmówił mu prawa do emerytury pomostowej. Sąd Okręgowy ustalił, że wnioskodawca opłacał dobrowolnie składki na ubezpieczenie społeczne od 11 czerwca 2001 r. do 31 grudnia 2013 r. oraz od 1 stycznia 2014 r. Wnioskodawca był zatrudniany na statkach za pośrednictwem agencji wysyłających marynarzy do pracy za granicą (M., C. w S., I. czy V S.). Sąd Okręgowy stwierdził, że materiał dowodowy dał podstawy do przyjęcia, że ubezpieczony w dalszym (spornym) okresie był kierowany do pracy na statkach obcych bander w charakterze członków załogi tych statków. Okresy pracy za granicą uwzględnia się pod warunkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w kraju. Ubezpieczony spełnił wszystkie przesłanki emerytury pomostowej zgodnie z art. 4 w związku z art. 49 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00