Wyrok SN z dnia 18 stycznia 2018 r., sygn. V CSK 617/15
Przez "stosowne wynagrodzenie" w rozumieniu art. 79 ust. 1 pkt 3 p.a.p.p. należy rozumieć takie wynagrodzenie, jakie otrzymałby podmiot prawa autorskiego (lub praw pokrewnych), gdyby pozwany zawarł z nim umowę o korzystanie z utworu w zakresie dokonanego naruszenia.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Marta Romańska (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Marian Kocon
SSN Krzysztof Pietrzykowski
w sprawie z powództwa S. Sp. z o.o. w [...] przeciwko L. S.A. w [...] o usunięcie skutków naruszenia praw autorskich i zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 18 stycznia 2018 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego [...] z dnia 16 czerwca 2015 r.,
uchyla zaskarżony wyrok w części w której Sąd Apelacyjny [...] oddalił powództwo o zasądzenie trzykrotności wynagrodzenia za nabycie praw do utworu oraz o zobowiązanie do zamieszczenia oświadczenia na stronie internetowej pozwanego i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu [...] do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód S. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w [...] wniósł o zasądzenie od L. Spółki Akcyjnej w [...] kwoty 98.271 zł, jako trzykrotności wynagrodzenia przewidzianego przez art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (aktualny tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 880; dalej: "p.a.p.p.") oraz o zobowiązanie L. Spółki Akcyjnej w [...] do zamieszczenia na głównej stronie internetowej i utrzymywania tam przez trzy miesiące oświadczenia o treści: "L. Spółka Akcyjna w [...] przeprasza S. Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w [... ] za bezprawne wykorzystanie chronionych prawem autorskim materiałów reklamowych i informacyjnych dotyczących komina S. P. oraz zobowiązuje się nie naruszać w przyszłości autorskich praw majątkowych przysługujących S. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w [...]", a ponadto o zobowiązanie L. Spółki Akcyjnej w [...] do zapłaty na rzecz Funduszu Promocji Twórczości kwoty 65.514 zł, jako dwukrotności wynagrodzenia za nabycie praw do utworu w związku z zawinionym naruszeniem autorskich praw majątkowych.