Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 16 lutego 2017 r., sygn. I CSK 100/16

Przesłanka dotycząca momentu obliczania odszkodowania jest określona w art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b p.a.p.p. jako chwila dochodzenia żądania. Przez "chwilę dochodzenia żądania" należy rozumieć datę wyrokowania o wniesionym roszczeniu. Często wysokość stosownego wynagrodzenia z tytułu udzielenia potencjalnej zgody na datę orzekania różni się in minus lub in plus od wysokości odpowiednio wyliczonej na chwilę, w której nastąpiło faktycznie naruszenie lub wniesiono powództwo o zasądzenie. Dotyczy to zwłaszcza roszczeń obejmujących długie okresy naruszeń oraz dochodzonych w sprawach, w których postępowanie się wydłuża. Judykatura zgodnie przyjmuje, że podstawą ustalenia takiego odszkodowania jest wynagrodzenie, które przysługiwałoby uprawnionemu, gdyby osoba naruszająca jego prawa zawarła z nim umowę o korzystanie z dzieła w zakresie dokonanego naruszenia, w chwili dochodzenia naprawienia szkody. Odszkodowanie z tytułu naruszenia autorskich praw majątkowych nie zależy od wykazania wysokości poniesionego uszczerbku. Wysokość wynagrodzenia przewidzianego w art. 79 ust. 1 ustala się według stanu z chwili zamknięcia rozprawy. Niemniej zasada aktualności wyliczenia odszkodowania nie przełamuje naczelnej zasady procesu cywilnego jaką jest zasada rozporządzalności.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Anna Owczarek (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Marian Kocon

SSN Krzysztof Strzelczyk

w sprawie z powództwa M. Spółki z o.o. w R. przeciwko Skarbowi Państwa - Wojewodzie X. o zapłatę i ochronę praw autorskich, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 16 lutego 2017 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 24 września 2015 r., sygn. akt I ACa (...),

1) oddala skargę kasacyjną,

2) zasądza od pozwanego na rzecz powoda kwotę 5.400,-(pięć tysięcy czterysta) tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka M. sp. z o.o. z siedzibą w R. wniosła o zasądzenie od Skarbu Państwa - Wojewody X. kwoty 510.913 zł z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia pozwu tytułem odszkodowania odpowiadającego sumie trzykrotnego wynagrodzenia, wyliczonego według zmiennych stawek podstawowych w wysokości od 1.500 do 2.200 zł miesięcznie, za okres od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 lipca 2011 r. za korzystanie z utworu "P." i skapitalizowanych odsetek za okres do dnia wniesienia pozwu oraz o nakazanie pozwanemu opublikowania w dzienniku G. oświadczeń potwierdzających naruszenia majątkowych praw autorskich powódki do wskazanego utworu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00