Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 21 września 2017 r., sygn. I PK 272/16

Ewentualna odpowiedzialność szpitala powinna być oparta o zasadę winy, tj. art. 415 k.c. W przypadku szpitala podstawowe znaczenie ma działalność lecznicza, a ta jest uwarunkowana wiedzą, doświadczeniem i kwalifikacjami personelu medycznego. Jest to zatem podmiot, który jest wprawiany w ruch nie siłami przyrody, tylko siłą ludzkiej wiedzy, intelektu i umiejętności.

Gazeta Prawna nr 188/2017

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Zbigniew Korzeniowski

SSN Piotr Prusinowski

w sprawie z powództwa G.K. przeciwko Nowemu Szpitalowi w [...] Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w [...] przy udziale interwenienta ubocznego Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna w Warszawie o zadośćuczynienie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 21 września 2017 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w [... ] z dnia 21 kwietnia 2016 r.,

uchyla zaskarżony wyrok w punktach I. i II. i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w [...] do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w [...], wyrokiem z 26 sierpnia 2015 r., zasądził od strony pozwanej Szpitala w [...] Spółki z o.o. w [...] na rzecz powódki G.K. kwotę 20.000 zł z ustawowymi odsetkami od 30 października 2014 r. do dnia zapłaty tytułem zadośćuczynienia za krzywdę powstałą w wyniku wypadku przy pracy (pkt I.), w pozostałej części oddalił powództwo (pkt II.), ponadto orzekł o kosztach sądowych (pkt III.) oraz kosztach procesu (pkt IV.).

Sąd Rejonowy ustalił, że G.K. była zatrudniona u strony pozwanej na stanowisku pracownika higieny szpitalnej. W dniu 22 września 2012 r. rano sprzątała salę chorych i łazienkę na Oddziale [...]. Po wyszorowaniu brodzika i spłukaniu go prysznicem, poślizgnęła się na mokrej posadce i upadła. Woda w łazience pochodziła z niedrożnego odpływu, przez który wylała się przez kratkę na posadzkę. Upadek powódki usłyszeli pacjenci i zawiadomili pielęgniarki. Powódka leżała w łazience na plecach, trzymała się za głowę i nie wiedziała co się stało. Na posadce łazienki była woda, która spływała wolno do kanalizacji. Przy pomocy pielęgniarek powódka została doprowadzona do dyżurki a następnie zbadana przez lekarza. Po badaniu została przewieziona karetką pogotowia na SOR. Skarżyła się na ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, brak pamięci co do okoliczności zdarzenia. W badaniu tomografem komputerowym nie stwierdzono cech krwawienia śródczaszkowego. Stwierdzono, że kości podstawy i sklepienia czaszki były bez zmian urazowych. Powódka została skierowana do leczenia szpitalnego na Oddziale [...]. Przebywała w szpitalu do 24 września 2012 r. (łącznie trzy dni). Po wypisaniu ze szpitala otrzymała zwolnienie lekarskie od 22 września 2012 r. do 30 września 2012 r. W dniu zdarzenia G.K. miała na nogach tzw. drewniaki. W szpitalu były przypadki skręceń lub zwichnięć nóg pielęgniarek, które chodziły w takim obuwiu. Drewniaki zostały przydzielone powódce w 2009 r., czasokres ich użytkowania wynosił 24 miesiące.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00