Wyrok SN z dnia 9 czerwca 2016 r., sygn. III UK 158/15
Ubezpieczonemu przysługują świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli - oprócz udowodnionego naruszenia przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowanego przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa - przyczyną wypadku było obiektywnie nieprawidłowe (niewłaściwe) zachowanie innego uczestnika zdarzenia (art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, jednolity tekst: Dz. U. z 2015 r., poz. 1242 ze zm.).
Biuletyn SN Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych nr 6/2016
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Józef Iwulski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Dawid Miąsik
SSN Romualda Spyt
w sprawie z odwołania A. M. opiekuna prawnego M. M. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w L. o prawo do jednorazowego odszkodowania, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 9 czerwca 2016 r., skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w L. z dnia 15 kwietnia 2015 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i oddala apelację organu rentowego od wyroku Sądu Rejonowego w L. z dnia 30 maja 2014 r.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 21 października 2010 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. odmówił ubezpieczonej M. M. ustalenia prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy. Od tej decyzji odwołanie w imieniu ubezpieczonej złożył jej opiekun prawny A. M. Wyrokiem z dnia 30 maja 2014 r., VII U Sąd Rejonowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w L. zmienił
decyzję organu rentowego w ten sposób, że przyznał ubezpieczonej prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy w wysokości odpowiadającej całkowitemu (stuprocentowemu) uszczerbkowi na zdrowiu.
Sąd Rejonowy ustalił, że ubezpieczona była zatrudniona na podstawie stosunku pracy w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej (GOPS) w J. jako opiekunka domowa i z tego tytułu podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu wypadkowemu. W dniu 28 kwietnia 2010 r., w ramach wykonywania obowiązków służbowych, ubezpieczona świadczyła pracę w miejscowości B., gdzie zamieszkiwali dwaj podopieczni GOPS-u. Około godziny 13.30 w trakcie przemieszczania się na rowerze po drodze publicznej między posesjami J. S. i E. S. ubezpieczona wykonała nagły skręt w lewo, bez uprzedniej sygnalizacji zmiany kierunku jazdy. Wtedy potrącił ją samochód osobowy, którym kierowała D. H. W wyniku tego zdarzenia ubezpieczona doznała ciężkiego urazu wielonarządowego i od tej chwili pozostaje „w stanie zespołu wegetatywnego". Postanowieniem z dnia 30 września 2010 r. Prokurator Prokuratury Rejonowej w B. wobec niestwierdzenia znamion czynu zabronionego umorzył śledztwo w sprawie wypadku drogowego z dnia 28 kwietnia 2010 r. w miejscowości B., w wyniku którego ubezpieczona nie zachowała szczególnej ostrożności podczas wykonywania manewru skrętu w lewo i wjechała bezpośrednio na tor ruchu samochodu prowadzonego przez D. H.. W ocenie Prokuratora wyłączną przyczyną zaistniałego wypadku drogowego było niewłaściwe zachowanie pokrzywdzonej, a poza ubezpieczoną żadna inna osoba nie został pokrzywdzona tym zdarzeniem.