Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 19 kwietnia 2016 r., sygn. II UK 184/15

W przypadku umowy o dzieło autorskie w postaci utworu naukowego (wykładu), przesłanką przedmiotowo istotną (przesądzającą) jest jego zakres, którego wskazanie nie może się ograniczać do danej dziedziny nauki. Tak bowiem szeroko ujęty przedmiot umowy uniemożliwia jego identyfikację wśród innych utworów intelektualnych dotyczących tego samego zakresu. Istotą wykładu, jako dzieła autorskiego jest jego treść zawierająca przekaz określonej myśli intelektualnej twórcy, której granice wytycza z góry zamówiony temat. Skoro w momencie zawierania umowy temat wykładu jest nieznany, to nie jest możliwy do ustalenia (zidentyfikowania) jej rezultat.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)

SSN Romualda Spyt

SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku Akademii [...jprzeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych z udziałem zainteresowanej E. O. o ubezpieczenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 19 kwietnia 2016 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 26 czerwca 2014 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 września 2013 r. Sąd Okręgowy w W. oddalił odwołanie Akademii [...] (dalej jako płatnik składek) od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 7 lutego 2013 r. stwierdzającej, że E. O. (dalej jako zainteresowana) podlegała - w okresach wskazanych w decyzji - obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu jako osoba wykonująca pracę u wnioskodawcy na podstawie umowy zlecenia.

Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia. Zainteresowana jest z wykształcenia filologiem, teatrologiem, kulturoznawcą i pedagogiem twórczości. Pracowała jako nauczyciel akademicki. W latach 2002, 2003, 2004, 2005, 2009 i 2010 płatnik składek zawarł z zainteresowaną, ówczesnym pracownikiem Państwowej Szkoły [.], umowy nazwane umowami o dzieło. W ramach tych umów zainteresowana prowadziła wykłady w plenerze i warsztaty integracyjne na Studium Podyplomowym "[...]". Według umów zainteresowana była zobowiązana do prowadzenia w siedzibie płatnika składek zająć dydaktycznych objętych planem studiów w zakresie plastyki, muzyki w formie wykładów, ćwiczeń i egzaminów, prowadzenia wykładów w plenerze oraz warsztatów integracyjnych, a także wykładów, ćwiczeń i egzaminów z psychopedagogiki twórczości, zdolności i zainteresowań, warsztatów z dziełem sztuki. W ramach tych zajęć powstawały projekty twórcze i instalacje, które miały na celu rozwój twórczy studentów oraz nauczenie ich tych umiejętności w ich pracy pedagogicznej. Zajęcia przeprowadzane były w ustalonym umową czasie, na podstawie opracowanego u płatnika składek harmonogramu studiów. Program zajęć, sposób i metodyka ustalane były przez zainteresowaną samodzielnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00