Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 1 marca 2016 r., sygn. I UK 60/15

Postępowanie przed organem rentowym jest pierwszym etapem sprawy i po odwołaniu do sądu ubezpieczeń społecznych stanowi część tego samego postępowania, zatem akta organu rentowego nie stanowią odrębnego dowodu, lecz dokumentują dotychczasowy stan sprawy. Po wniesieniu odwołania organ rentowy przekazuje akta sprawy sądowi (art. 4779 § 2 k.p.c.). Nie dopuszcza się zatem dowodu z akt organu rentowego, gdyż nie są to akta odrębnej sprawy. Nie jest więc konieczne indywidualne ujawnianie poszczególnych dokumentów z tych akt. Nie zachodzi w tym przypadku sytuacja prowadzenia w sprawie cywilnej dowodu z akt innej sprawy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Halina Kiryło

SSN Zbigniew Myszka

w sprawie z odwołania B. D. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych o rentę z tytułu niezdolności do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 1 marca 2016 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 12 sierpnia 2014 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzją z 7 lutego 2011 r. odmówił ubezpieczonej B. D. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy z uwagi na brak posiadania przez nią wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych oraz powstanie niezdolności do pracy po upływie 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia.

W odwołaniu od powyższej decyzji ubezpieczona wniosła o jej zmianę i przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania.

Sąd Okręgowy w Ł. wyrokiem z 21 listopada 2011 r. oddalił odwołanie ubezpieczonej. Rozstrzygnięcie zapadło przy następujących ustaleniach faktycznych.

B. D. urodziła się 26 czerwca 1973 r. Ma wykształcenie podstawowe. W trakcie nauki w ramach Ochotniczych Hufców Pracy przyuczyła się do zawodu prządki i w zawodzie tym pracowała przez ponad półtora roku (od 30 października 1989 r. do 30 listopada 1990 r. oraz od 28 stycznia 1991 r. do 26 czerwca 1991 r.), pobierając jednocześnie naukę. Po ukończeniu szkoły, do której uczęszczała do 18. roku życia, pracowała jeszcze w okresie od 30 czerwca 1997 r. do 29 sierpnia 1997 r. Ostatni tytuł ubezpieczenia społecznego ubezpieczonej w związku z zatrudnieniem ustał 29 sierpnia 1997 r. W dziesięcioleciu poprzedzającym dzień zgłoszenia wniosku o rentę, to jest w okresie od 30 stycznia 2000 r. do 29 stycznia 2010 r., ubezpieczona nie udokumentowała żadnego okresu ubezpieczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00