Wyrok SN z dnia 12 października 2017 r., sygn. II UK 443/16
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Dawid Miąsik
SSN Krzysztof Staryk
w sprawie z wniosku T. W. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w [...] o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 12 października 2017 r., skargi kasacyjnej wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 16 marca 2016 r.,
oddala skargę kasacyjną i nie obciąża wnioskodawczyni kosztami postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 marca 2016 r., . Sąd Apelacyjny w [...] w uwzględnieniu apelacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w [...] od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w [...] z dnia 10 września 2015 r., zmienił częściowo zaskarżony wyrok i ustalił, że ubezpieczonej T. W.
przysługiwało prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy do dnia 31 maja 2014 r.
Podstawę takiego rozstrzygnięcia stanowiły następujące okoliczności faktyczne i prawne: Decyzją z dnia 21 lutego 2014 r. organ rentowy odmówił ubezpieczonej ustalenia prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od tej decyzji ubezpieczona wniosła odwołanie, które Sąd Okręgowy uwzględnił przez zmianę kwestionowanej decyzji i przyznanie ubezpieczonej prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy "począwszy od 20 maja 2013 r. do dnia przyznania prawa do emerytury". W sprawie ustalono, że ubezpieczona, urodzona 20 lipca 1954 r., legitymowała się prawem do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 1 lutego do 19 maja 2013 r., przyznanym jej na mocy wyroku sądowego. Następnie, od dnia 20 maja 2013 r., pobierała rentę rodzinną wdowią, a z dniem 20 lutego 2015 r. nabyła prawo do emerytury. W maju 2013 r. ubezpieczona przebyła zabieg operacyjny oka. Celem ustalenia, czy ubezpieczona po upływie okresu częściowej niezdolności do pracy była całkowicie niezdolna do zarobkowania, Sąd pierwszej instancji dopuścił dowód z opinii biegłych lekarzy specjalistów z zakresu okulistyki, endokrynologii oraz medycyny pracy. Na podstawie konkluzji przedstawionych w opiniach biegłych Sąd Okręgowy doszedł do przekonania, że stan zdrowia ubezpieczonej po dniu 19 maja 2013 r., wywołany schorzeniem oka, kwalifikuje ubezpieczoną do kategorii osób całkowicie niezdolnych do pracy. W związku z powyższym Sąd pierwszej instancji zmienił decyzję organu rentowego i przyznał ubezpieczonej rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, poczynając od 20 maja 2013 r. Za datę ustania prawa do tego świadczenia Sąd Okręgowy uznał "dzień przyznania prawa do emerytury", opierając się na założeniu, zgodnie z którym nie jest prawnie możliwe równoczesne pobieranie emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy. W apelacji od wyroku Sądu pierwszej instancji organ rentowy zakwestionował "czasokres przyznanego świadczenia" i powołując się na zgromadzony w sprawie materiał dowodowy (w tym - na opinie biegłych) stwierdził, że końcową datą pobierania przez ubezpieczoną renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy powinien być dzień 31 maja 2014 r.