Interpretacja przepisów przez ZUS – kiedy można złożyć wniosek o jej wydanie
Przedsiębiorcy na swój wniosek mogą uzyskiwać z ZUS w indywidualnych sprawach pisemne interpretacje przepisów m.in. w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym czy zasad obliczania składek na te ubezpieczenia, a także na ubezpieczenie zdrowotne, FP, FS, FGŚP i FEP. Nie uzyskają takiej interpretacji np. gdy w dniu złożenia wniosku o wydanie interpretacji stan faktyczny sprawy jest przedmiotem postępowania wyjaśniającego.
ZUS wydaje przedsiębiorcom na wniosek pisemne interpretacje przepisów ubezpieczeniowych w ich indywidualnych sprawach. Organ rentowy nie wyda jednak interpretacji w sprawach dotyczących m.in. objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, prawa do świadczeń w postaci np. zasiłków, w tym reguł ich obliczania, zasad składania i wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych czy uznawania danej pracy za pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
To samo odnosi się do tych elementów stanu faktycznego danej sprawy, które w dniu złożenia wniosku o interpretację są przedmiotem toczącego się postępowania wyjaśniającego lub kontroli albo gdy w tym zakresie zagadnienie zostało rozstrzygnięte co do istoty w zusowskiej decyzji.
Interpretacja tylko dla przedsiębiorców
Na wydanie interpretacji indywidualnej przez ZUS może liczyć tylko przedsiębiorca, czyli:
- osoba fizyczna,
- osoba prawna,
- jednostka organizacyjna, niebędąca osobą prawną, ale posiadająca zdolność prawną (np. spółka komandytowa i spółka jawna),
jeżeli prowadzi działalność gospodarczą.
ZUS wypowiada się w ograniczonym zakresie
Interpretacje indywidualne ZUS wydaje w zakresie:
- obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym,
- zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych,