Artykuł
Jak sporządzić wniosek o interpretację indywidualną ZUS
Płatnik, który ma wątpliwości dotyczące zasad i przepisów stosowanych przy ustalaniu obowiązku ubezpieczeń albo wysokości składek ZUS, może wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji. Zakres interpretacji wydawanych przez ZUS jest jednak dość ograniczony i na niektóre pytania nie można uzyskać odpowiedzi w takim trybie. Oprócz tego o interpretację może ubiegać się tylko podmiot, który posiada status przedsiębiorcy.
Wniosek o interpretację może dotyczyć zarówno zaistniałego stanu faktycznego, jak i zdarzeń przyszłych (np. dopiero planowanych przez płatnika).
ZUS udziela interpretacji indywidualnej w formie decyzji administracyjnej, od której przysługuje odwołanie. Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz wskazanie prawidłowego stanowiska wraz z uzasadnieniem prawnym oraz z pouczeniem o prawie wniesienia odwołania.
Interpretacja indywidualna nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, z tym że nie może on być obciążony sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji indywidualnej, ani daninami w wysokości wyższej niż wynikające z uzyskanej interpretacji indywidualnej. Jest to najważniejsza korzyść i najistotniejszy dla płatnika skutek uzyskania pisemnej interpretacji ZUS.
Wzór wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej ZUS
Komentarz 1. Status wnioskodawcy
Prawo do uzyskania interpretacji indywidualnej ZUS przysługuje tylko przedsiębiorcom w rozumieniu ustawy - Prawo przedsiębiorców.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right