Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 18 lutego 2016 r., sygn. II PK 352/14

Codzienny obowiązek stawiania się "zleceniobiorcy" do pracy na budowie, bez z góry określonych zadań do wykonania, i wykonywanie na bieżąco poleceń "zleceniodawcy" wymagających wykonywania nieskomplikowanych czynności składających się na pracę skooperowaną, zwykle świadczy o wykonywaniu pracy pod kierownictwem pracodawcy (art. 22 § 1 k.p.).

Biuletyn SN Izby Pracy Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych nr 3/2016

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Myszka (przewodniczący)

SSN Beata Gudowska

SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa A. S. przeciwko E. Spółce Akcyjnej w W. o ustalenie stosunku pracy, ekwiwalent za urlop, odszkodowanie, wydanie świadectwa pracy, zobowiązanie do zgłoszenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 18 lutego 2016 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 20 maja 2014 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 22 sierpnia 2013 r. Sąd Rejonowy w W., w sprawie z powództwa A. S. przeciwko E. Spółce Akcyjnej z siedzibą o ustalenie stosunku pracy, ekwiwalent za urlop, wynagrodzenie, odszkodowanie, wydanie świadectwa pracy, zobowiązanie "do zgłoszenia do ZUS", oddalił powództwo.

Sąd Rejonowy ustalił, że przed lutym 2008 r. zarząd strony pozwanej podjął decyzję, że umowy zlecenia dla osób fizycznych przekształcą się w umowy zlecenia dla osób prowadzących działalność gospodarczą, aby te osoby miały ubezpieczenie. Strona pozwana opracowała umowy, które otrzymywały osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. "Nikt nie był do tego zmuszany, pozwana nie pomagała przy prowadzeniu, założeniu, rejestracji działalności gospodarczej".

Powód samodzielnie i bez udziału strony pozwanej złożył w swojej gminie wniosek o zarejestrowanie działalności gospodarczej. Burmistrz Miasta i Gminy Z. w dniu 23 stycznia 2008 r. dokonał wpisu nr [...] do ewidencji działalności gospodarczej. Zgodnie z wpisem, przedsiębiorca A.S. prowadził działalność pod firmą usługi budowlane "B." A. S., z określeniem przedmiotu działalności gospodarczej PKD jako wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych, wykonywanie konstrukcji i pokryć dachowych, tynkowanie, zakładanie stolarki budowlanej, malowanie i szklenie, z datą rozpoczęcia działalności w dniu 1 lutego 2008 r. Decyzją administracyjną z dnia 2 czerwca 2008 r. powyższą działalność powoda wykreślono z ewidencji na podstawie pisemnej rezygnacji A. S.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00