Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 4 kwietnia 2014 r., sygn. I UK 363/13

Osoba ubiegająca się o rentę socjalną ma prawo oczekiwać, że sąd, oceniając stan jej zdrowia, porówna opinię biegłych z dokumentacją medyczną.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Małgorzata Gersdorf (przewodniczący)

SSN Józef Iwulski (sprawozdawca)

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska

w sprawie z odwołania D. G. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w R. o rentę socjalną, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 4 kwietnia 2014 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 26 marca 2013 r.

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 kwietnia 2012 r., ...42/11, Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. Ośrodek Zamiejscowy w R. oddalił odwołanie ubezpieczonej D.G. od odmownej decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w R. z dnia 17 grudnia 2010 r. w sprawie o przedłużenie prawa do renty socjalnej.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że ubezpieczona urodziła się5 grudnia 1969r., legitymuje się wykształceniem podstawowym specjalnym i w latach 1992-2003 pracowała w zakładzie pracy chronionej przy produkcji słodyczy. Od 2004 r. do 31 października 2010 r. ubezpieczonej przysługiwało prawo do renty socjalnej z powodu "znacznego nasilenia zaburzeń depresyjnych i lękowych u osoby upośledzonej w stopniu lekkim". W dniu 6 września 2010 r. ubezpieczona złożyła w organie rentowym wniosek o przyznanie jej renty socjalnej na dalszy okres (od dnia 1 listopada 2010 r.). W oparciu o wyniki badań lekarskich i konsultacji psychologicznej lekarz orzecznik ZUS w dniu 8 listopada 2010 r. stwierdził, że "występujące upośledzenie umysłowe lekkie łącznie z zaburzeniami narządu ruchu -obustronny kościozrost promieniowo-łokciowy z pełną adaptacją do niesprawności, może co najwyżej stanowić podstawę do orzeczenia częściowej niezdolności do pracy, nie skutkuje natomiast niezdolnością całkowitą". Orzeczenie lekarza orzecznika zostało utrzymane w mocy przez komisję lekarską ZUS w dniu 13 grudnia 2010 r. Na tej podstawie organ rentowy odmówił przyznania ubezpieczonej prawa do renty socjalnej na dalszy okres -od dnia 1 listopada 2010r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00