Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 16 czerwca 2011 r., sygn. I UK 381/10

O uznaniu pracy za pracę górniczą w rozumieniu przepisów u.e.r.f.u.s. decyduje charakter czynności faktycznie wykonywanych przez pracownika. Operator sprzętu pomocniczego i technologicznego na odkrywce tylko wtedy uzyska uznanie zatrudnienia za pracę górniczą, gdy na odkrywce w kopalni węgla brunatnego pracował przy urabianiu, ładowaniu oraz przewozie nadkładu i złoża, przy pomiarach w zakresie miernictwa górniczego oraz przy bieżącej konserwacji agregatów i urządzeń wydobywczych.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Małgorzata Gersdorf (przewodniczący)

SSN Zbigniew Hajn

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy w sprawie z odwołania Antoniego R.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Z.

o prawo do emerytury górniczej,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 16 czerwca 2011 r.,

skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w K.

z dnia 11 maja 2010 r., oddalił skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. wyrokiem z dnia 11 maja 2010 r. oddalił apelację ubezpieczonego od wyroku Sądu Okręgowego w G. z dnia 7 lipca 2009 r., oddalającego odwołanie Antoniego R. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Z. odmawiającej prawa do emerytury górniczej.

Sąd odwoławczy wskazał, że ubezpieczony w dacie złożenia wniosku o emeryturę (28 marca 2007 r.) miał niespełna 62 lata i od dnia 7 lipca 2006 r. nie pozostawał już w zatrudnieniu. Z uwagi na datę złożenia wniosku uprawnienia wnioskodawcy do emerytury górniczej podlegały ocenie na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.; dalej jako „ustawa emerytalna”), zgodnie z treścią którego, oprócz osiągnięcia wieku 55 lat, ubezpieczony winien spełnić łącznie następujące warunki: legitymować się 25 - letnim okresem pracy górniczej, równorzędnej i okresem zaliczalnym do pracy górniczej, w tym 5 - letnim okresem pracy górniczej, o której mowa w art. 36 ust. 1 ustawy. Zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 4 ustawy emerytalnej, za pracę górniczą uważa się zatrudnienie na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego przy ręcznym lub zmechanizowanym urabianiu, ładowaniu oraz przewozie nadkładu i złoża, przy pomiarach w zakresie miernictwa górniczego oraz przy bieżącej konserwacji agregatów i urządzeń wydobywczych, a także w kopalniach otworowych siarki oraz w przedsiębiorstwach i innych podmiotach wykonujących roboty górnicze dla kopalń siarki i węgla brunatnego, na stanowiskach określonych w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki i ministrem właściwym do spraw Skarbu Państwa. W zakresie zastosowania art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy emerytalnej mieszczą się natomiast okresy pracy pod ziemią oraz w kopalniach siarki lub węgla brunatnego wykonywanej w przodkach bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku oraz przy innych pracach przodkowych, przy montażu, likwidacji i transportowaniu obudów, maszyn urabiających ładujących i transportujących w przodkach oraz przy głębieniu szybów i robotach szybowych. Obowiązujące nadal rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1994 r. w sprawie określenia niektórych stanowisk pracy górniczej oraz stanowisk pracy zaliczanej w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury lub renty (Dz.U. z 1995 r. Nr 2, poz. 8; dalej jako „rozporządzenie”) w wykazie stanowiącym załącznik nr 2 wymienia stanowiska, na których zatrudnienie uważa się za pracę górniczą, natomiast w wykazie stanowiącym załącznik nr 3 - stanowiska pracy wykonywanej w przodkach uwzględnianej w wymiarze półtorakrotnym. W tym ostatnim wykazie w dziale III pod pozycją 1 widnieje stanowisko górnika kopalni odkrywkowej, pod którym to pojęciem rozumieć należy górnika wykonującego czynności, o których mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy emerytalnej, tzn. związane bezpośrednio z pracą w przodkach przy urabianiu i ładowaniu urobku oraz przy montażu, likwidacji i transporcie obudów, maszyn urabiających, ładujących i transportujących w przodkach oraz przy pogłębianiu szybów i robotach szybowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00