Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 5 czerwca 2007 r., sygn. I PK 6/07

1. Przepis art. 442 § 1 zdanie drugie k.c. nie mógł stanowić podstawy orzeczenia sądowego od daty ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 1 września 2006 r., SK 14/05 (Dz.U. Nr 164, poz. 1166; OTK-A 2006 nr 8, poz. 97), mimo odroczenia utraty mocy obowiązującej tego przepisu.

2. Skład orzekający Sądu Najwyższego przestaje być związany zasadą prawną, gdy w wyniku ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego przepis, którego dotyczy ta zasada, traci domniemanie zgodności z Konstytucją RP.

Przewodniczący SSN Teresa Flemming-Kulesza (sprawozdawca), Sędziowie SN: Zbigniew Myszka, Romualda Spyt.

 Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 5 czerwca 2007 r. sprawy z powództwa Leona C. przeciwko Kompanii Węglowej SA w K. Oddziałowi Kopalni Węgla Kamiennego „J.” w R. o zadośćuczynienie, na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gliwicach Ośrodka Zamiejscowego w Rybniku z dnia 21 września 2006 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok oraz poprzedzający go wyrok Sądu Rejonowego w Rybniku z 6 czerwca 2006 r. [...] i przekazał sprawę temu Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód Leon C. wniósł o zasądzenie od Kompanii Węglowej SA w K. Oddziału Kopalni Węgla Kamiennego „J.” w R. kwoty 40.000 zł wraz z odsetkami tytułem zadośćuczynienia.

W odpowiedzi na pozew pozwana wniosła o oddalenie powództwa w całości. Pozwana przyznała, iż 17 lutego 2005 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w R. wydał decyzję stwierdzającą chorobę zawodową powoda, której wystąpienie pozostaje w bezpośrednim związku z narażeniem na działanie pyłów zwłókniających, co łączyło się z wykonywaniem pracy przez powoda u pozwanej. Skoro powód zaprzestał pracy w 1988 r. to należy stwierdzić, że od daty występowania zdarzeń narażających powoda na zachorowanie minęło więcej niż 10 lat. Dlatego na mocy art. 442 § 1 k.c., powołując się na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 17 lutego 2006 r., III CZP 84/05, pozwana podniosła zarzut przedawnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00