Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 5 marca 2003 r. sygn. II UK 178/02

Wypłata pracownikowi odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu powoduje zmniejszenie jednorazowego odszkodowania należnego członkom rodziny poszkodowanego pracownika, który zmarł wskutek następstw choroby zawodowej.

Przewodniczący SSN Krystyna Bednarczyk

Sędziowie SN: Beata Gudowska, Zbigniew Myszka (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 marca 2003 r. sprawy z wniosku Eleonory N., z udziałem zainteresowanego „E.-H.” Spółki Akcyjnej w E. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w O. o jednorazowe odszkodowanie, na skutek kasacji zainteresowanego „E.-H.” Spółki Akcyjnej w E. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 20 lutego 2002 r. [...]

zmienił zaskarżony wyrok i oddalił apelację.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny-Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wyrokiem z dnia 20 lutego 2002 r. zmienił zaskarżony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w O. wyrok Sądu Okręgowego-Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Elblągu z dnia 14 listopada 2000 r., zmieniający decyzję organu ubezpieczeń społecznych i przyznający wnioskodawczyni Eleonorze N. prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu śmierci jej męża Bronisława N. wskutek choroby zawodowej, w ten sposób, że oddalił odwołanie wnioskodawczyni. W sprawie tej ustalono, że zmarły Bronisław N. był pracownikiem uspołecznionego zakładu pracy w latach 1967-1975 i w tym okresie był narażony na powstanie choroby zawodowej (pylicy płuc). W związku z ustaleniem orzeczeniami Obwodowej Komisji Lekarskiej uszczerbku na zdrowiu, a następnie jego zwiększenia, Bronisław N. w dniu 23 czerwca 1976 r. otrzymał od zakładu pracy odszkodowanie z tytułu stwierdzonego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego chorobą zawodową a w dniu 13 maja 1996 r. odszkodowanie z tytułu zwiększenia się tego uszczerbku oraz w dniu 23 maja 1996 r. odszkodowanie z tytułu zaliczenia go do I grupy inwalidów w związku z tą chorobą. Niesporne było, że zakład pracy zatrudniający go ulegał przekształceniom, które spowodowały, iż aktualnie jego następcą prawnym jest zainteresowana „E.-H.” Spółka Akcyjna w E., w której podmioty sektora prywatnego mają ponad 50% akcji, przez co przysługuje jej status pracodawcy nieuspołecznionego. Bronisław N. zmarł w dniu 13 grudnia 1999 r., a Lekarz Orzecznik ZUS ustalił związek jego śmierci ze stwierdzoną chorobą zawodową (pylica płuc). Decyzją z dnia 6 września 2000 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił żonie zmarłego przyznania jednorazowego odszkodowania z tytułu tego zgonu spowodowanego chorobą zawodową twierdząc, iż przysługuje jej to odszkodowanie od zakładu pracy. Elementem decydującym o takim przekonaniu był „uspołeczniony” status prawny byłego pracodawcy Bronisława N. w dacie ustalania uszczerbku na zdrowiu, a następnie w datach wydawania kolejno orzeczeń z tytułu zwiększenia się tego uszczerbku. W związku z tym jednorazowe odszkodowanie należne członkom rodziny jako integralna część wypłaconych odszkodowań przysługuje od byłego pracodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00