Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 20 stycznia 1995 r. sygn. II PZP 7/94

Przewodniczący SSN: Maria Tyszel

Sędzia SN: Stefania Szymańska

Sędzia SA: Jerzy Kuźniar (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, przy udziale prokuratora Stefana Trautsolta, w sprawie z powództwa Danuty D. przeciwko Zakładom Przemysłu Barwników "B." SA w Z. o odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym dnia 13 stycznia 1995 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi postanowieniem z dnia 29 sierpnia 1994 r. [...] do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.,

Czy termin przedawnienia roszczenia o jednorazowe odszkodowanie, przysługującego członkom rodziny rencisty, który pobierał rentę inwalidzką z tytułu choroby zawodowej na podstawie przepisów o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zmarłego w związku z tą chorobą zawodową, rozpoczyna bieg w dacie śmierci byłego pracownika - rencisty ?

podjął następującą uchwałę:

Roszczenie o jednorazowe odszkodowanie uprawnionego członka rodziny rencisty pobierającego rentę inwalidzką z tytułu choroby zawodowej i zmarłego na skutek tej choroby, przewidziane przepisem art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jednolity tekst: Dz. U. z 1983 r., Nr 30, poz. 144 ze zmianami), staje się wymagalne z dniem uprawomocnienia się orzeczenia Komisji Lekarskiej d/s Inwalidztwa i Zatrudnienia, stwierdzającego związek przyczynowy śmierci z rozpoznaną chorobą zawodową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00