Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 20 sierpnia 2001 r. sygn. I PKN 581/00

Przesłankę rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem z mianowanym pracownikiem samorządowym polegającą na zmniejszeniu stanu zatrudnienia (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych, jednolity tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593 ze zm.) należy odnosić do całego reorganizowanego urzędu, a nie do jego poszczególnych jednostek organizacyjnych.

Przewodniczący SSN Jadwiga Skibińska-Adamowicz

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Józef Iwulski (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 20 sierpnia 2001 r. sprawy z powództwa Marka K. przeciwko Urzędowi Miasta K. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach z dnia 12 kwietnia 2000 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Powód Marek K. domagał się przywrócenia do pracy w Urzędzie Miasta K. Wyrokiem z dnia 30 listopada 1999 r. [...] Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Kielcach przywrócił powoda do pracy. Swoje rozstrzygnięcie Sąd oparł na następujących ustaleniach. Powód podjął pracę w Urzędzie Miasta K. w dniu 4 października 1995 r. na stanowisku inspektora i pełniącego obowiązki naczelnika Wydziału Urbanistyki i Architektury. Aktem mianowania z dnia 1 lutego 1996 r. został Naczelnikiem Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta K. Pismem z dnia 29 marca 1999 r. rozwiązano z powodem stosunek pracy za wypowiedzeniem, w którym jako przyczynę wskazano reorganizację Urzędu Miasta K. wprowadzoną uchwałą [...] Rady Miejskiej w K. z dnia 25 lutego 1999 r., połączoną ze zmniejszeniem stanu zatrudnienia - art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych. Na podstawie tej uchwały zlikwidowano Wydział Urbanistyki i Architektury, którego naczelnikiem był powód, a powołano Wydział Mieszkalnictwa, Urbanistyki i Architektury. Nowy wydział objął zakresem swego działania kompetencje wydziału, którym wcześniej kierował powód oraz kwestie związane z mieszkalnictwem. Wszyscy pracownicy Wydziału Urbanistyki i Architektury z wyjątkiem powoda zostali zatrudnieni w nowym wydziale. Sąd Rejonowy uznał, że reorganizacja Urzędu Miasta nie wypełniła kryteriów wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o pracownikach samorządowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00