Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 21 września 2001 r. sygn. I PKN 653/00

Oświadczenie woli złożone mianowanemu pracownikowi samorządowemu powoduje skutek rozwiązujący, jeżeli wypowiedzenie nastąpiło z przyczyn uzasadniających rozwiązanie stosunku pracy z nominacji, choćby pracodawca pozostawał w błędnym przekonaniu o umownej podstawie stosunku pracy.

Przewodniczący SSN Jadwiga Skibińska-Adamowicz

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Zbigniew Myszka (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 21 września 2001 r. sprawy z po­wództwa Wandy M. przeciwko Urzędowi Gminy w R. o przywrócenie do pracy albo o zasądzenie odprawy, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie z dnia 27 kwietnia 2000 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Powódka Wanda M. domagała się przywrócenia do pracy w pozwanym Urzędzie Gminy w R. albo zasądzenia odprawy dla zwalnianych pracowników samorządowych. W sprawie tej ustalono, że powódka była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nie określony w pozwanym Urzędzie od 1 lipca 1975 r., a z dniem 1 czerwca 1991 r. uzyskała mianowanie na stanowisko inspektora. W związku z podjęciem przez Radę Gminy w R. w dniu 23 marca 1993 r. uchwały zmieniającej statut tej Gminy, pozwany poinformował powódkę, iż jej stosunek pracy z mianowania przekształca się w umowny stosunek pracy. W końcowym okresie zatrudnienia powódka zajmowała w pozwanym Urzędzie samodzielne stanowisko do spraw kultury i zdro­wia. W dniu 18 marca 1999 r. Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia regulaminu organizacyjnego Urzędu Gminy, w którym nie przewidziano już stanowi­ska do spraw kultury i zdrowia, a zadania realizowane przez powódkę zostały przy-porządkowane do stanowiska pracy do spraw społecznych i gospodarczych. Na skutek przeprowadzonych zmian organizacyjnych nastąpiło zmniejszenie zatrudnie­nia w pozwanym Urzędzie z 31 osób zatrudnionych na dzień 31 grudnia 1998 r. do 22 pracowników na dzień 30 września 1999 r. W dniu 31 marca 1999 r. powódce wypowiedziano umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowie­dzenia, który upłynął w dniu 30 czerwca 1999 r. Pozwany Urząd jako przyczynę wypowiedzenia podał zmiany organizacyjne prowadzące do zmniejszenia zatrud­nienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00